Categories: I LOWycieczkiWystawy

Żywa lekcja wiedzy o kulturze w Krakowie

17 grudnia uczniowie klasy I J i I MM wzięli udział w wycieczce do Krakowa, której celem była żywa lekcja wiedzy o kulturze. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zetknąć się za sztuką współczesną prezentowaną w Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a także obejrzeć spektakl „Co gryzie Gilberta Grape’a” w Teatrze Akademii Sztuk Teatralnych. Nie obyło się również bez wątków związanych z historią i kulturą Krakowa.

Pierwszym punktem programu wycieczki było oprowadzenie z przewodnikiem po wystawie „II Wojna Światowa – dramat, symbol, trauma”. Edukatorzy Muzeum Sztuki Współczesnej przedstawili uczniom wybrane prace artystów, którzy w swojej twórczości na różny sposób przedstawiają i przepracowują zagadnienia wojenne. Na ekspozycji znalazły się zarówno prace malarskie, grafiki, jak i instalacje czy projekcje wideo, co pozwoliło uczniom zaobserwować, jak medium artystyczne wpływa na odbiór dzieła.

W MOCAK-u uczniowie obejrzeli również ekspozycję prac Guido Casaretto oraz kolekcję stałą muzeum. Dla większości uczniów był to pierwszy żywy kontakt ze sztuką współczesną, której hermetyczność i wielowymiarowość utrudniają czasem kontakt z widzem. Okazało się, że przygotowanie uczniów na odbiór takiej sztuki i komentarz edukatorów ułatwiły jej odbiór. Wizyta w MOCAK-u pozwoliła uczniom zaobserwować, że wielość interpretacji dzieł, operowanie dowcipem oraz gra z widzem na wielu różnych poziomach sprawiają, że obcowanie ze sztuką współczesną może stać się przygodą w odkrywaniu sensów i znaczeń zawartych w dziełach.

Po przerwie obiadowej uczestnicy wycieczki przeszli uliczkami Kazimierza do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha, gdzie obejrzeli cztery wystawy: mieczy japońskich, zestawu szkiców z podróży Andrzeja Wajdy do Japonii, plakatu polskiego do filmów japońskich oraz komiksu. Ostatnia z wystaw wzbudziła wśród uczniów największe zainteresowanie. Sala wymalowana od sufitu do podłogi scenami komiksowymi pozwalała przenieść się do dzielnic Tokio. Mało tego, uczniowie mogli ubrać się w kimona i sterować makietą smoka, z czego bardzo chętnie skorzystali.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Akademii Sztuk Teatralnych, gdzie absolwenci tej uczelni wystawili sztukę „Co gryzie Gilberta Grape’a”. Nie był to zwykły wieczór w teatrze, ponieważ rektor Akademii Sztuk Teatralnych Dorota Segda przywitała Petera Hedges’a – goszczącego na sali autora książki, na podstawie której powstał spektakl. Reżyser Marcin Czarnik w tekst scenariusza wplótł wykonania zagranicznych przebojów, których teksty bardzo trafnie uzupełniały przedstawiane kwestie. Przejmująca gra młodych aktorów oraz talent wokalny złożyły się na wieczór pełen niezapomnianych wrażeń.

Joanna

Recent Posts

Kurs dramy w Dublinie

W dniach 1-6 lipca 2024 r. w Dublinie pani Agnieszka Bedrunka-Ignac, nauczyciel języka angielskiego w…

24 godziny ago

Komunikat dla kandydatów

WAŻNE - ZDJĘCIE DO LEGITYMACJI! Do 18 lipca 2024 r. do szkoły należy dostarczyć podpisane…

4 dni ago

Odbiór świadectw dojrzałości

Drodzy Maturzyści! We wtorek 9 lipca 2024 o godz. 11.30 w sali nr 2 będziecie…

2 tygodnie ago

Druga odsłona wystawy “Dyplomy 2024”

24 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu otwarto drugą z czterech wystaw…

3 tygodnie ago

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

21.06.2024 r. nadszedł czas, aby zakończyć rok szkolny oraz podsumować sukcesy naukowe uczniów nagrodzone świadectwem…

4 tygodnie ago

Refleksje po ogólnopolskim Konkursie Logicznym

13 czerwca 2024 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie miał…

4 tygodnie ago