Żywa lekcja wiedzy o kulturze w Krakowie

17 grudnia uczniowie klasy I J i I MM wzięli udział w wycieczce do Krakowa, której celem była żywa lekcja wiedzy o kulturze. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zetknąć się za sztuką współczesną prezentowaną w Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a także obejrzeć spektakl „Co gryzie Gilberta Grape’a” w Teatrze Akademii Sztuk Teatralnych. Nie obyło się również bez wątków związanych z historią i kulturą Krakowa.

Pierwszym punktem programu wycieczki było oprowadzenie z przewodnikiem po wystawie „II Wojna Światowa – dramat, symbol, trauma”. Edukatorzy Muzeum Sztuki Współczesnej przedstawili uczniom wybrane prace artystów, którzy w swojej twórczości na różny sposób przedstawiają i przepracowują zagadnienia wojenne. Na ekspozycji znalazły się zarówno prace malarskie, grafiki, jak i instalacje czy projekcje wideo, co pozwoliło uczniom zaobserwować, jak medium artystyczne wpływa na odbiór dzieła.

W MOCAK-u uczniowie obejrzeli również ekspozycję prac Guido Casaretto oraz kolekcję stałą muzeum. Dla większości uczniów był to pierwszy żywy kontakt ze sztuką współczesną, której hermetyczność i wielowymiarowość utrudniają czasem kontakt z widzem. Okazało się, że przygotowanie uczniów na odbiór takiej sztuki i komentarz edukatorów ułatwiły jej odbiór. Wizyta w MOCAK-u pozwoliła uczniom zaobserwować, że wielość interpretacji dzieł, operowanie dowcipem oraz gra z widzem na wielu różnych poziomach sprawiają, że obcowanie ze sztuką współczesną może stać się przygodą w odkrywaniu sensów i znaczeń zawartych w dziełach.

Po przerwie obiadowej uczestnicy wycieczki przeszli uliczkami Kazimierza do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha, gdzie obejrzeli cztery wystawy: mieczy japońskich, zestawu szkiców z podróży Andrzeja Wajdy do Japonii, plakatu polskiego do filmów japońskich oraz komiksu. Ostatnia z wystaw wzbudziła wśród uczniów największe zainteresowanie. Sala wymalowana od sufitu do podłogi scenami komiksowymi pozwalała przenieść się do dzielnic Tokio. Mało tego, uczniowie mogli ubrać się w kimona i sterować makietą smoka, z czego bardzo chętnie skorzystali.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Akademii Sztuk Teatralnych, gdzie absolwenci tej uczelni wystawili sztukę „Co gryzie Gilberta Grape’a”. Nie był to zwykły wieczór w teatrze, ponieważ rektor Akademii Sztuk Teatralnych Dorota Segda przywitała Petera Hedges’a – goszczącego na sali autora książki, na podstawie której powstał spektakl. Reżyser Marcin Czarnik w tekst scenariusza wplótł wykonania zagranicznych przebojów, których teksty bardzo trafnie uzupełniały przedstawiane kwestie. Przejmująca gra młodych aktorów oraz talent wokalny złożyły się na wieczór pełen niezapomnianych wrażeń.

Archiwa
%d bloggers like this: