Bretończycy w naszej szkole

W dniach 16-22.10.2022 r., w ramach projektu Erasmus+ “Vivre au vert pour un avenir inclusif et durable”, szkołę naszą odwiedziła dwudziestoosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami z francuskiego Saint Malo.  Serdecznie przyjęci przez rodziny polskich korespondentów, spędzili tydzień na wspólnej zabawie i pracy. W trakcie zaproponowanych działań, młodzież z obu krajów podjęła próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie jak żyć dziś, by następne pokolenia mogły nadal się cieszyć pięknem oraz wartościami naszej planety. Ważnymi punktami pobytu w Raciborzu i na Śląsku były wizyty w Kopalni Luiza w Zabrzu oraz u raciborskiego producenta energii solarnej – w firmie Ensol. Dzięki nim, młodzież zobaczyła jakimi źródłami energii dziś dysponujemy oraz w jaki sposób z niej skutecznie korzystać. Wizyta w śląskiej kopalni węgla kamiennego była także wstępem do poznania kultury i folkloru górniczego na katowickim Nikiszowcu.  Z kolei energię solarną uczestnicy spotkania wykorzystali do budowania zabawkowych autek solarnych. W końcu czwartkowy dzień, pomimo chłodu i jesiennej aury, spędzili na warsztatach upcyklingowych w naszym szkolnym ogrodzie. Dzięki ich pracy i kreatywności mamy do dyspozycji całą gamę pięknie zrewitalizowanych krzeseł.  Poza pracą projektową, młodzi Polacy i Francuzi mieli sporo czasu na wspólne odkrywanie Raciborza, posiłki, grę w kręgle czy bilard i pożegnalne ognisko. Dziś w nocy opuszczają już Racibórz, by wrócić do atlantyckiej Bretanii, jednak już w kwietniu 2023 r. ponownie będziemy mogli się spotkać podczas dwóch mobilności, aby podjąć kolejne wyzwania zaplanowane na drugą część projektu.

 

Wybierz kategorię

Nasze archiwalne artykułu
%d bloggers like this: