Eksperymenty, odkrycia i przygody naukowe klasy 2 MD w Małym Centrum Nauki Sowa

Dnia 27 lutego 2024 roku uczniowie klasy 2 MD wyruszyli w niezwykłą podróż do świata nauki, udając się na warsztaty biochemiczne w Małym Centrum Nauki Sowa w Raciborzu. To, czego tam doświadczyli, przekroczyło ich najśmielsze oczekiwania i pokazało, że nauka to nie tylko teoria, ale przede wszystkim fascynująca przygoda.

Pierwszym etapem tej wyprawy było wejście do tajemniczej Majsterni, gdzie uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Zadaniem, które przed nimi stanęło, było przeprowadzenie eksperymentu polegającego na obserwacji reakcji, jakie zachodzą po zanurzeniu mięsa, owoców i roślin w wodzie utlenionej. To, co zobaczyli, zaskoczyło nie tylko ich, ale i prowadzących warsztaty. Reakcje chemiczne, które obserwowali na własne oczy, pokazały im, jak niesamowity i pełen tajemnic jest świat biochemii.

Po tej fascynującej lekcji uczniowie zostali podzieleni na małe grupy, w których mieli okazję eksperymentować dalej. Zajęcia praktyczne obejmowały tworzenie dmuchaw, zabawy z cieniami, ćwiczenia z równowagą oraz konstruowanie różnych struktur, takich jak wieże, zamki, poduszkowce, mosty, katapulty i rowery linowe. Każde zadanie wymagało od nich nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim kreatywności, umiejętności pracy w zespole i innowacyjnego myślenia.

Ostatnie pół godziny uczniowie spędzili na oglądaniu ekspozycji, które pozwoliły im zgłębić jeszcze więcej tajemnic nauki. To była prawdziwa szkoła życia, w której nie mogli polegać na gotowych odpowiedziach z Internetu. Zamiast tego, musieli wykorzystać najcenniejsze narzędzie, jakim dysponują – własny umysł. Ta przygoda pokazała im, że prawdziwa kopalnia wiedzy znajduje się w ich głowach i wystarczy tylko po nią sięgnąć.

To wyjątkowe doświadczenie udowodniło uczniom klasy 2 MD, że nauka to nie tylko zapamiętywanie faktów, ale przede wszystkim odkrywanie, eksperymentowanie i doświadczanie. Uczestnictwo w warsztatach w Małym Centrum Nauki Sowa uświadomiło im, że chcą uczyć się w taki właśnie sposób – przez praktykę, odkrywanie i wspólne poszukiwanie rozwiązań. To doświadczenie z pewnością na długo zostanie w ich pamięci i będzie inspiracją do dalszego eksplorowania fascynującego świata nauki.

S. Kubiak
Wybierz kategorię

%d bloggers like this: