Francuskie tête-à-tête

Francuskie tête à tête to cykl zajęć językowych i spotkań z francuskim native speakerem, Marc’iem Bonnetin, które odbyły się w naszej szkole w ciągu ostatnich 8 tygodni.

Pan Marc Bonnetin spotkał się z młodzieżą uczącą się języka francuskiego i poprowadził dla niej cykl zajęć z konwersacji, przygotowujący do części ustnej egzaminu DELF.

Zapytaliśmy kilkoro z nich o wrażenia ze spotkań:

• Na pierwsze spotkanie, o którym dowiedziałam się od mojej nauczycielki języka francuskiego, poszłam lekko stremowana. Bałam się, czy dam radę cokolwiek zrozumieć lub powiedzieć. W końcu naukę francuskiego zaczęłam raptem parę miesięcy temu. Z czasem, co środę, bo wtedy miały miejsce nasze spotkania, odczuwałam większą motywację i zaangażowanie w te rozmowy. Nawet jeśli mówiłam z błędami, to poza korektą, nie byłam oceniana, a to jest bardzo stresujące. Ponadto, Pan Marc opowiadał nam o Francji, w której mieszka na co dzień. Mogliśmy przekonać się co Francuzi myślą o Polsce, co w niej lubią, a co ich drażni. Bardzo podobała mi się prezentacja slajdów z Francji, jej regionów, specjałów. Nabrałam ochoty, by ją zwiedzić. Największą korzyścią z tych zajęć jest jednak pewnego rodzaju moje wewnętrzne otwarcie na nowe kultury i sposób myślenia.

• Dla mnie te spotkania z native speakerem były dodatkową godziną języka francuskiego, który bardzo lubię. W konfrontacji z native speakerem zrozumiałam, jak ważne jest uczenie się szczegółów języka. Kiedy na lekcji popełniam błąd w wymowie, moja nauczycielka jest w stanie mnie zrozumieć, co dla native’a wcale nie było takie oczywiste. Takie sytuacji wywoływały w całej grupie śmiech, rozluźnienie i zajęcia trwały w swobodnej atmosferze.

• Te zajęcia z Panem Bonnetin dowartościowały mnie: poczułam, jak dużo umiem, pod warunkiem, że nie mówi się do mnie zbyt szybko:) To dało mi motywację do dalszej nauki i przygotowania do DELF-a. Chciałabym móc pojechać odwiedzić Francję, by przekonać się na własne oczy, czy rzeczywiście Francja jest taką, jaką nam ją przedstawiono.W trakcie tych zajęć mogłam się również przekonać, że język polski dla obcokrajowców nie jest znowu taki trudny – lubiłam słuchać jak Pan Marc mówił niektóre słowa po polsku.

27.03.2018 r. odbyło się podsumowanie spotkań z francuskim native speakerem, połączone z quizem wiedzy o Francji dla uczniów klas drugich gimnazjum.