Maturzyści z I LO na wykładzie w raciborskiej PWSZ

Niecodzienna lekcja języka polskiego dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu odbyła się w gościnnych progach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. 21 marca 2018 roku uczniowie klas maturalnych (3 humanistycznej i 3 matematyczno-geograficznej) uczestniczyli wykładzie prowadzonym przez pana dr. Daniela Vogla – dyrektora Instytutu Neofilologii.

Dr Vogel jest nie tylko wykładowcą literatury angielskiej w PWSZ, ale także członkiem Polskiego Towarzystwa Conradowskiego oraz The Joseph Conrad Society w Wielkiej Brytanii. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół zagadnień związanych z teorią postkolonialną oraz problematyką wielokulturowości. Wykład dotyczył życia i twórczości Josepha Conrada, autora Lorda Jima czy Jądra ciemności. Dr Vogel zaprezentował młodzieży fascynującą biografię Józefa Konrada Korzeniowskiego – człowieka, którego burzliwe życie, podróże po morzach i oceanach, prawdziwe marynarskie przygody doprowadziły do sukcesów literackich. Jego powieści – tłumaczone na wiele języków – pokazują złożoność natury ludzkiej, a także uświadamiają każdemu z nas, że człowiek to tajemnica, istota podejmująca nieodgadnione decyzje wobec trudnych wyborów moralnych.

Wykład bogato ilustrowany slajdami z miejsc bliskich Conradowi dr Vogel zwieńczył kilkoma fragmentami filmu Coppoli Czas Apokalipsy – ta swobodna inspiracja dziełem pisarza udowadnia kolejny raz uniwersalność treści poruszanych przez autora Jądra ciemności.

Dzisiejsze spotkanie dla tegorocznych maturzystów było na pewno świetną okazją do powtórki przed maturą, dało też uczniom możliwość poznania bliżej raciborskiej uczelni.