Vivre au Vert

Vivre au Vert pour un avenir inclusif et durable/ Green Living for a sustainable and inclusive future

OPIS PROJEKTU

Projekt “Vivre au Vert pour un avenir inclusif et durable/ Green Living for a sustainable and inclusive future” jest projektem angielsko-francuskim realizowanym przez ZSO Nr 1 w Raciborzu w ramach akcji Edukacja szkolna, Partnerstwa strategiczne – Współpraca szkół programu Erasmus+ w okresie od 01.09.2020 r. do 31.08.2023 r.

Projekt został przygotowany przez 2 szkoły: naszą i Lycée Les Rimains z Saint Malo (Francja).

Projekt ten wpisuje się w strategię naszej szkoły dążącą do nawiązywania i rozwoju kontaktów międzynarodowych, wynikających z wcześniej wspólnie realizowanych inicjatyw tj. współpraca partnerska na platformie eTwinning Live oraz mobilności typu job shadowing nauczycieli języka angielskiego w Saint Malo w 2019 r.

Nadrzędnym celem projektu jest uświadomienie młodzieży roli rozwoju zrównoważonego we współczesnym świecie.

Stawiamy sobie za cel nauczyć kolejne pokolenie jak żyć adekwatnie do jakości wynikającej z obecnego poziomu rozwoju cywilizacji, a jednocześnie zaspokajać własne potrzeby bez umniejszania szans przyszłym pokoleniom.

Planujemy realizację naszego projektu na dwóch, z trzech możliwych, płaszczyznach, tworzących rozwój zrównoważony: ekologia i inkluzja społeczna.

Tym samym, chcemy zaproponować młodzieży polskiej i francuskiej, realizację takich wspólnych działań, które wzmocnią jej poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne, wykształcą ekoobywateli, uwrażliwią na los osób “odrzuconych” ze względu wiek, stan zdrowia czy statut społeczny.

Wspólne działania będą skutkować integracją młodzieży, wzrośnie jej poczucie tolerancji i szacunku dla odmienności. Pobyt u polskich czy francuskich rodzin przyczyni się do zawarcia nowych przyjaźni, poznania odmiennych kultur i zwyczajów, odkrywania roli młodego Europejczyka widzianego z zagranicy. W końcu, dwujęzyczność naszego projektu wymusi zarówno na uczniach, jak i nauczycielach, konieczność intensywnego kształcenia językowego, przede wszystkim w zakresie języka angielskiego, ale i francuskiego.

W projekcie weźmie udział młodzież klas pierwszych i drugich całego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu.

W trakcie projektu przewidziano cztery mobilności grup uczniowskich wraz z opiekunami do szkół partnerskich zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • 09.05 – 12.05.2022 – spotkanie grup w Saint Malo
  • 16.10 – 22.10.2022 – spotkanie grup w Raciborzu

  • 11.04 – 16.04.2023 – spotkanie grup w Saint Malo

  • 23.04 – 28.04.2023 – spotkanie grup w Raciborzu

Każda mobilność obejmie 18 osobowe grupy młodzieżowe oraz 3 nauczycieli im towarzyszących. Będą to wyjazdy krótkoterminowe, trwające 7 dni, podczas których zostanie zrealizowany program pobytu oraz działania przygotowane przez instytucję goszczącą.

Koszt mobilności zostanie pokryty ze środków budżetowych projektu.

Ponadto, w ramach projektu będą miały miejsce dwie mobilności koordynatorów projektu z obu krajów: w pierwszym roku projektu zaplanowano spotkanie w Polsce, w drugim – we Francji. Będę to spotkania kilkudniowe, których celem będzie szczegółowe przygotowanie działań lokalnych, ich ewaluacja i wymiana doświadczeń z działań pedagogicznych oraz z zakresu zarządzania placówką i projektami.

Pełna wartość polskiej części projektu wynosi: 29 560 euro.

Koordynatorem projektu jest nauczycielka języka francuskiego p. Małgorzata Sokołowska.