Z Erasmus+ w Saint Malo

W dniach 11-16.04.2023 r. miała miejsce druga z mobilności projektu Erasmus+ “Vivre au vert pour un avenir inclusif et durable”. Podobnie jak rok temu zawitaliśmy do Lycée les Rimains w bretońskim Saint Malo.

W trakcie pobytu zrealizowaliśmy drugą część programu projektowego poświęconego ekologii, zrównoważonemu rozwojowi oraz działaniom włączającym społecznie.

Pierwszego dnia rano, mieliśmy okazję lepiej poznać naszych korespondentów oraz wspólnie odbyć spacer nad wzburzonym Atlantykiem. Popołudniu czekało na nas wyzwanie – każdy uczestnik projektu wziął udział w challenge energetycznym. Polegał on na jeździe na rowerze połączonym z urządzeniem do pomiaru wytworzonej w trakcie jazdy energii. Zabawa ta podsunęła nam pewien pomysł do zrealizowania w naszej szkole. A gdyby tak u nas umieścić rower, dzięki któremu w czasie jazdy można by podładować telefon? Środowe popołudnie zakończyło przyjęcie w merostwie Saint Malo. Na cześć naszej wizyty nad murami obronnymi miasta zawisła biało-czerwona flaga.

Drugiego dnia mobilności pojechaliśmy do miejscowości Saint André des Eaux, gdzie realizowany jest projekt eko-wioski. W trakcie spotkania z inicjatorami tego przedsięwzięcia zobaczyliśmy jak budowane są domy ekologiczne, jakie rozwiązania są stosowane, aby jak najmniej ingerować w środowisko podczas budowy oraz jakie kroki są podejmowane, aby wokół nas utrzymać bioróżnorodność. Tego samego dnia wzięliśmy również udział w konferencji z Robem Hopkinsem – brytyjskim pisarzem i inicjatorem ruchu ekologicznego Transition. Ekolog odpowiedział na wszystkie pytania nurtujące polską i francuską młodzież w tematyce ochrony przyrody.

Trzeciego dnia pobytu wzięliśmy udział w ciekawym szkoleniu na temat dysfunkcji z jakimi zmagają się uczniowie na całym świecie. Ich celem było uwrażliwienie młodzieży na problem niepełnosprawności, nawet tej ukrytej, wynikającej z trudności w nauce z powodu dysleksji, dysortografii czy dyskalkulii.

W ostatni wieczór pobytu grupa francuska przygotowała dla nas miłą niespodziankę – poczęstunek połączony z nauką tańców bretońskich i pokazem gry na dudach.

Trzy dni wspólnie spędzone na nauce, rozmowach, odkrywaniu smaków galettes i crêpes, wizytach z rodzinami goszczącymi w wpisanym na listę UNESCO Mont Saint Michel i stolicy Bretanii – Rennes, minęły ekspresowo.

Zanim ponownie zawitaliśmy do Raciborza czekał na nas Paryż. W trakcie całodziennego pobytu nie zabrakło jazdy metrem, zdjęć na tle Wieży Eiffla, spaceru Polami Elizejskimi, wizyty na dziedzińcu Luwru i drobnych zakupów pod Centrum Pompidou.

Wyjechaliśmy z Saint Malo z nowym bagażem doświadczeń, ale bez smutku. Bowiem już za tydzień grupa francuska zawita w naszej szkole. Czekamy na Was, Les Rimains!

 

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: