Wieczorek poetycki u „Kasprowicza” – śladami poezji

W andrzejkowy wieczór aula Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu rozbłysła dziesiątkami światełek i płomieni lampionów, tworząc niezwykły klimat i kawiarnianą atmosferę. Stało się to za sprawą corocznego wieczorku poetyckiego, bowiem już po raz piąty odbyło się tu spotkanie z poezją i nastrojową muzyką.

Poeci związani z I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza, czyli pan dr Janusz Nowak i pan dr Jacek Molęda odczytywali swoje najnowsze wiersze, patronując młodym adeptom sztuki poetyckiej – uczniom. W tym roku poza młodzieżą z ZSO nr 1 ich grono poszerzyło się o gimnazjalistów i uczniów z okolicznych szkół podstawowych. I tak swoje wiersze zaprezentowali: Martyna Slany z SP nr 1, Dawid Wypler z SP nr 15 oraz Alena Surma z ZSP z Baborowa. Nasi uczniowie to gimnazjalistka Alicja Fluder, dziewczęta z Liceum Plastycznego: Agnieszka Urbanek i Maja Wacławczyk oraz licealiści z klas o profilu humanistycznym Monika Waniek, Roksana Karasiewicz i Tymoteusz Pawłowski.

Wiersze przeplatane były nastrojową muzyką i śpiewem niezwykle utalentowanych młodych artystów: Zuzanna Wieczosek zaśpiewała dwie piękne ballady, na gitarze akompaniowała jej Dominika Plata, pani Ewa Pytel zaśpiewała piękną pieśń w towarzystwie skrzypaczki pani dr Katarzyny Kwiotek i gitarzysty Tymoteusza Pawłowskiego. Na zakończenie spotkania wystąpił zespół “echø“, w skład którego wchodzą dwaj zdolni, przystojni  młodzieńcy Tymek Pawłowski z 2 humanistycznej, wspomniany tu już kilkakrotnie, oraz Tomek Lis – nasz absolwent.

Uroczystość prowadziło troje konferansjerów: Julia Olender, Zuzanna Kornas i Darek Nowak, którzy doskonale powiązali wszystkie elementy, zaprezentowali poetów i artystów.

Nad nagłośnieniem i prezentacją multimedialną czuwali gimnazjaliści: Michał Sobczak i Tymoteusz Mucha.

Zaangażowanych w powstanie tej wyjątkowej uroczystości było wielu uczniów i nauczycieli, dzięki którym w auli pachniało kawą i domowym ciastem. Wśród gości krążyły eleganckie hostessy częstujące tym czarnym aromatycznym napojem (Sandra Gajda, Julia Maksymowicz, Małgorzata Jabłońska i Milena Tarnowska – czuwała nad nimi opiekunka SU pani Marzena Niżborska). Słodkości zorganizowała także pani Bożena Dworak.

Przed wieczorkiem powstał plakat i zaproszenia – to zasługa pani Małgorzaty Sokołowskiej, następnie folder z wierszami wszystkich twórców, jego przygotowaniem zajęła się pani Urszula Majewska i Joanna Kazimierczak, a ilustrowały go dziewczęta Daria Strzeduła, Klaudia Benecka i Maria Kazimierczak.

Wystrój sali i korytarzy powstał z inspiracji pani Urszuli Majewskiej i Marzeny Niżborskiej, które zachęciły uzdolnione dziewczęta z gimnazjum (Juliannę Koczy i Julię Fulneczek) do odręcznego wykaligrafowania wierszy na sztalugi.

I wreszcie uwiecznienie wydarzenia w fotograficznych kadrach, pod czujnym okiem swojej mistrzyni dr Gabrieli Habrom – RokoszJulia Łubik, Emilia Krawczyńska i Jagoda Główka zatrzymały spotkanie w artystycznych ujęciach. Dzięki ich fotorelacji nasz wieczór pozostanie na długo w pamięci i wspomnieniach…

Znalazło się tu także miejsce na promocję tomiku poezji pt. „W tym naszym Kasprowiczu” autorstwa absolwenta I LO z 1953 roku – prof. Antoniego Śliwy.

Na zakończenie spotkania pani dyrektor Marzena Kacprowicz wręczyła wszystkim artystom pamiątkowe dyplomy i płyty CD z nagraniami utworów absolwentów, uczniów i przyjaciół I LO podarowane przez pana Tomka Pohla.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli tak licznie tego wieczora do szkoły: znakomici Goście, czyli Rodzice, Uczniowie i Absolwenci, Nauczyciele – Przyjaciele naszej szkoły.

Wydarzenie wyreżyserowały: Joanna Gizowska-Kurek i Grażyna Strózik.

Archiwa
%d bloggers like this: