GELATIN SILVER PRINTS

 

GELATIN SILVER PRINTS, czyli efekty magii ciemniowej autorstwa uczniów raciborskiego Liceum Plastycznego w formie wystawy fotograficznej możemy podziwiaæ od 17 czerwca do 11 lipca 2014 w raciborskiej Galerii CZARNY KOT. Zdjńęcia z wernisażu do obejrzenia tutaj oraz na portalu Nasz Racibórz.

O ciekawej pracy i nauce uczniów Liceum Plastycznego w rozwinińęciu newsa.

 

  GELATIN SILVER PRINTS, czyli efekty magii ciemniowej autorstwa uczniów raciborskiego Liceum Plastycznego w formie wystawy fotograficznej możemy podziwiaæ od 17 czerwca do 11 lipca 2014 w raciborskiej Galerii CZARNY KOT. Zdjńęcia z wernisażu do obejrzeniatutaj oraz na portalu Nasz Racibórz

Fotografia otworkowa, luksografia, kompozycje zwielokrotnione, montaż optyczny, raster fotograficzny, odcisk antropomorficzny, high key, low key, tonowanie barwne – to tylko niektóre z prezentowanych na wystawie technik fotograficznych, poznanych i doskonalonych w laboratorium fotograficznym Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz. Odpowiednie warunki bazowe pracowni nie tylko pozwalają na zapoznanie sińę z unikatowym dziś warsztatem fotografii klasycznej, ale również gwarantują indywidualny rozwój w zakresie foto-grafiki warsztatowej. Inspirowane dziełami mistrzów światowej klasy prace fotograficzne, stanowią doskonałą podstawńę dalszego rozwoju w tej, jakże dziś wszechobecnej dyscyplinie sztuk, jaką jest fotografia. Funkcjonując w czasach nadprodukcji obrazu, trzeba byæ wyjątkowo wybrednym i świadomym, wiedzieæ czym jest obraz fotograficzny, aby później cieszyæ sińę rezultatami pracy w programach graficznych, tworząc obrazy cyfrowe.

Bogaty program kształcenia w Liceum Plastycznym umożliwia nie tylko zdobycie ogólnokształcącego wykształcenia z maturą, ale ponadto zawód plastyka, co oznacza osobńę kreatywną, wrażliwą i wyposażoną w umiejńętności tworzenia autorskich projektów, opartych na solidnym warsztacie. Fotografia klasyczna, czy grafika warsztatowa uczą przede wszystkim precyzji procesu tworzenia, solidności i umiejńętności wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktycznym działaniu. Obserwując proces tworzenia sińę obrazu w ciemni fotograficznej, młody twórca ma możliwośæ doświadczania zjawisk estetycznych, które nie tylko uświadamiają zależności pewnych procesów chemicznych, czy fizycznych ale rozwijają wyobraźnińę i myślenie twórcze. Sztuka fotografowania w poczuciu świadomości roli, jaką pełni sprzńęt fotograficzny w odróżnieniu od autora zdjńęæ wydaje sińę podstawą kształcenia przyszłych fotografików. Powszechna dostńępnośæ, różnorodnośæ i łatwośæ posługiwania sińę sprzńętem umożliwiającym fotografowanie sprawia, że poziom rozpowszechnianych dziś efektów mechanicznego traktowania migawki jest coraz niższy. Umiejńętnośæ tworzenia obrazów fotograficznych z całą odpowiedzialnością za wynik końcowy, wydaje sińę wińęc dziś nie tylko zasadna, ale wrńęcz konieczna. Fotografia klasyczna wymaga szczególnego przygotowania, konsekwencji w procesie tworzenia i dobrego warsztatu, stąd daje solidne podstawy do dalszego rozwoju z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych.

            Galeria CZARNY KOT jest tym miejscem, w którym młodzi plastycy mogą z dystansem popatrzeæ na swoje dzieła, podzieliæ sińę z odbiorcami swoimi doświadczeniami oraz czerpaæ inspiracje do dalszych poszukiwań twórczych. Wyjątkowy klimat, kameralnośæ i życzliwośæ prowadzących Galerińę z pewnością ułatwia – wrażliwym osobowościom – pokonywaæ kolejne etapy na drodze do spełnienia twórczych marzeń.

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: