Historia sztuki inaczej, czyli wiedeńskie muzea i ulice

W piątek 15 marca 2024 r. uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych udali się do Wiednia na zajęcia warsztatowe z historii sztuki.

Wyjechaliśmy wcześnie rano spod szkoły, żeby podziwiać Wiedeń jak najdłużej. Pierwszym miejscem, do jakiego skierowaliśmy nasze kroki był Belweder, czyli barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, gdzie podziwialiśmy słynne na całym świecie obrazy i rzeźby. Do dzieł, przy których zatrzymaliśmy się nieco dłużej należały między innymi secesyjne obrazy Pocałunek i Judyta I Gustawa Klimta oraz klasycystyczny Napoleon na Przełęczy św. Bernarda Jacquesa Louisa Davida. Zwróciliśmy też uwagę na piękno całego budynku, cudowne wykończenia sufitów i ścian urzekły niejedną osobę z naszej grupy.

Następnie podążając ogrodowymi ścieżkami opuściliśmy teren niezwykłego Belwederu, by odkrywać kolejne perełki architektury Wiednia.  Tak dotarliśmy do barokowego kościoła św. Karola Boromeusza oraz secesyjnych pawilonów dawnej stacji kolejki miejskiej. Przy Kärntner Straße mieliśmy czas na zjedzenie posiłku i kupienie pamiątek.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Sztuki, czyli głównego celu naszej wycieczki. Kilka godzin zwiedzania, piękne obrazy, rzeźby, oczywiście wykończenia ścian czy sufitów. Pani Katarzyna Kwiotek – Ostapowicz oraz pan Krystian Łyczek przekazali uczniom wiele ciekawych informacji, które na pewno przydadzą się na lekcjach historii sztuki. 
 
Po jakże wyczerpujących godzinach w muzeum 😉 udaliśmy się na taras widokowy, skąd podziwialiśmy rozświetlające się o zmroku miasto. Udało się też zobaczyć Operę Wiedeńską, tym razem jedynie z zewnątrz. Nie mogło zabraknąć oczywiście Katedry św. Szczepana, której piękno mogliśmy zobaczyć również od środka. Następnym obiektem był Hofburg, czyli wiedeńska rezydencja władców Austrii, co prawda nie zobaczyliśmy tego cudownego kompleksu od środka, ale i tak zrobił na nas wrażenie.
 
Myślę, że wycieczka się udała i każdemu się podobało. Wiedeń potrafi zachwycić!
Justyna Pacholska 2LSP
Wybierz kategorię

%d bloggers like this: