Klasy 1 HB i 3 J na wycieczce w Krakowie

8 listopada klasy 3 J oraz 1 HB odwiedziły Kraków, by odbyć lekcję sztuki w terenie. Była to wycieczka przedmiotowa z plastyki, więc sztuki piękne zdominowały program tego dnia. Wizyta w mieście Kraka rozpoczęła się od zwiedzenia wystaw w Muzeum Sztuki Japońskiej „Manggha”, w którym uczniowie obejrzeli dwie ekspozycje czasowe: „Imaginarium natury” z pracami dziewiętnastowiecznego artysty Watanabe Seitei oraz „Z japońskiej kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego” prezentującą wybrane dzieła z kolekcji patrona muzeum.

Na obu wystawach młodzież mogła zapoznać się z przykładami tradycyjnej sztuki japońskiej wykonanej na najwyższym poziomie – były to drzeworyty ukiyo-e, kakemona (pionowe zwoje malowane na jedwabiu lub papierze) oraz wyroby z laki, ceramiki itp. Wizycie w muzeum towarzyszyły krótkie warsztaty origami, podczas których uczniowie wykonali tradycyjny model żurawia.

Po wizycie w Muzeum Sztuki Japońskiej przyszedł czas na spacer prezentujący najważniejsze zabytki Starego Miasta. Trasa rozpoczęła się od wzgórza wawelskiego. Tam uczniowie poznali renesansowe zabytki – Kaplicę Zygmuntowską oraz dziedziniec arkadowy zamku. Następnie uczestnicy wycieczki przeszli ulicą Kanoniczą, najstarszą ulica w Krakowie pełną okazałych zabytkowych portali, by kolejno ulicą Grodzką udać się pod kościoły śś. Piotra i Pawła oraz kościół franciszkanów, w którym obejrzeli witraże i polichromie Stanisława Wyspiańskiego. Kolejnym punktem na trasie była siedziba Collegium Maius. Wypełniony słońcem i wrażeniami artystycznymi spacer zakończył się na Rynku.

W Muzeum Narodowym w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku na przykładach eksponowanych dzieł uczniowie zapoznali się z wybranymi nurtami sztuki awangardowej w najnowszej sztuce polskiej. Zastanawiali się nad sensem dzieł abstrakcyjnych i konceptualnych oraz dowiedzieli się, jak doświadczenia i życiorys artystyczny wpływają na wybory artystyczne.

Program wycieczki zakończył wieczór spędzony w teatrze Akademii Sztuk Teatralnych, w którym na dużej scenie studenci IV roku wydziału wokalno-aktorskiego przedstawili swój egzamin z piosenki pt. „Life is beautilul”. Ten pełen radości i refleksji, występ bił świeżością studenckich interpretacji wykonanych w różnych konwencjach muzycznych. Spektakl bardzo przypadł do gustu wycieczkowiczom.

Więcej o spektaklu na stronach AST

 

Wybierz kategorię

Nasze archiwalne artykułu
%d bloggers like this: