Klasy humanistyczne w Katowicach

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015.jpg W piątek 19 czerwca 2015 roku uczniowie klas humanistycznych wybrali sińę opiekunami: panią Katarzyną Kwiotek i panem Krystianem Łyczkiem na wycieczkńę dydaktyczną do Katowic. Tematem wyjazdu była historia i kultura Katowic od końca XIX wieku po koniec wieku XX. Wińęcej w rozwinińęciu newsa.
Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015.jpg W piątek 19 czerwca 2015 roku uczniowie klas humanistycznych wybrali sińę opiekunami: panią Katarzyną Kwiotek i panem Krystianem Łyczkiem na wycieczkńę dydaktyczną do Katowic. Tematem wyjazdu była historia i kultura Katowic od końca XIX wieku po koniec wieku XX. 

Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum – Izbie Pamińęci Kopalni Wujek w Katowicach-Brynowie. Mogliśmy tam poznaæ tradycjńę górnictwa na śląsku i historińę Kopalni Wujek, a przede wszystkim zapoznaæ sińę z bliska ze wstrząsającymi wydarzeniami, które miały miejsce 16 grudnia 1981 roku, kiedy to milicja, wojsko oraz ZOMO zabiły podczas strajku 9 górników. Ta poruszająca lekcja historii wzbudziła wśród wszystkich wiele emocji.

Nastńępnym punktem programu był spacer po centrum Katowic. Zobaczyliśmy XIX-wieczny, neogotycki Kościół Mariacki, Teatr Wyspiańskiego, Muzeum śląskie, Pomnik Powstańców śląskich, halńę widowiskowo-sportową – tzw. Spodek, Archikatedrńę Chrystusa Króla, nową siedzibńę NOSPRu oraz kampus Uniwersytetu śląskiego z imponującym gmachem Biblioteki Uniwersyteckiej.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem modernistycznego gmachu Urzńędu Wojewódzkiego. Mieliśmy okazjńę zobaczyæ mińędzy innymi reprezentacyjny westybul, Salńę Sejmu śląskiego, bńędącą pierwowzorem Sali Sejmowej RP na ul. Wiejskiej w Warszawie, oryginalną windńę, Salńę Marmurową, a także schron oraz skarbiec.

Spacer po Katowicach przybliżył humanistom historińę stolicy naszego regionu. Stylowe, eklektyczne kamienice obok modernistycznych perełek, obiekty z czasów PRL obok zrewitalizowanych zabytków jak Dworzec PKP czy nowa siedziba Muzeum śląskiego, są symbolami dziedzictwa kulturowego miasta. Katowice w doskonały sposób łączą bowiem w sobie postindustrialne dziedzictwo i zrewitalizowane obiekty z nowoczesną architekturą oraz ważnymi momentami we współczesnej historii naszego kraju.

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_01.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_02.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_03.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_04.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_05.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_06.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_07.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_08.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_09.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_10.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_11.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_12.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_13.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_14.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_15.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_16.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_17.jpg

Obrazy newsów: katowice_czerwiec2015_18.jpg

Archiwa
%d bloggers like this: