Kolejne klasy odwiedziły artystyczny Kraków

27 lutego kolejne klasy pierwsze udały się na wycieczkę do Krakowa. Tym razem uczestnikami wyjazdu byli uczniowie I H i I LPp oraz kilkoro uczniów z klasy I Jp i I MM. Celem wycieczki było odwiedzenie muzeów sztuki oraz wizyta w Teatrze Akademii Sztuk Teatralnych. Program był pomyślany jako uzupełnienie lekcji wiedzy o kulturze, plastyki oraz rysunku i malarstwa.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Sztuki Współczesnej i obejrzenie wystaw „II wojna światowa – dramat, symbol, trauma” oraz „Guido Casaretto. Duchy materii”. Obie ekspozycje pozwoliły uczniom zobaczyć, po jak różne środki sięgają współcześni artyści, by wyrazić swoje idee. Dzięki komentarzom przewodników młodzież mogła poznać, skąd artyści czerpali inspiracje i jakie założenia stawiali sobie, wykonując dzieła nieraz daleko odbiegające od klasycznie rozumianego piękna.

Z kolei wizyta w Muzeum Narodowym na wystawie „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” przybliżyła zwiedzającym postać malarza związanego z grupą formistów, który po II wojnie tworzył w nurcie kolorystycznym. Sylwetka artysty i jego twórczość została zaprezentowana na tle epoki poprzez ukazanie dzieł z różnych dziedzin sztuki autorstwa jego nauczycieli oraz rówieśników. Oprócz malarstwa uczniowie mogli zobaczyć rzeźby, plakaty, rysunki, projekty scenografii teatralnych oraz grafiki wykonane w różnych technikach. Możliwość podejrzenia na żywo warsztatu Jana Hrynkowskiego, była dla adeptów sztuki lekcją malarstwa i pozwoliła skonfrontować własne próby artystyczne z zaprezentowanymi dziełami.

Intensywny dzień zwiedzania uczniowie zakończyli w Teatrze Akademii Sztuk Teatralnych na przedstawieniu „Wood, czyli nieznośna lekkość mikrofonu”. Był to spektakl dyplomowy studentów IV roku AST, w którym aktorzy z dowcipem i dystansem przyglądali się trudom i bolączkom artystów chcących zaistnieć na estradzie. Przedstawienie składało się głównie z nowych interpretacji znanych hitów popularnej muzyki poprzeplatanych wywołujących uśmiech scenkami.

Archiwa
%d bloggers like this: