Nasz udział w Szczycie Cyfrowym ONZ

6 grudnia 2021 roku rozpoczął się Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021, którego Polska była gospodarzem. Odbywał się w Katowicach w Centrum Kongresowym, natomiast można było uczestniczyć w nim również przez Internet. Przez 5 dni (do 10 grudnia) od godziny 9.00 do 18.00 trwały konferencje i dyskusje na temat rozwoju Internetu. Wspólne hasło tegorocznych konferencji brzmiało „Internet United”.

Z ramienia naszej szkoły udział w tym międzynarodowym wydarzeniu wzięło kilka uczennic, a dwie z nich podzieliły się swoimi wrażeniami.


Przysłuchiwałam się konferencji „Freedom on the Net”. Przedstawiono na niej dane z corocznego badania praw człowieka w Internecie. Wynika z nich, że wolność w Internecie spada od ponad dekady! Uważam, że takie informacje powinny docierać do większej ilości osób. Dzięki IGF dowiedziałam się wielu ciekawych jak i lekko przerażających faktów. Cieszę się, że dzięki udziałowi w IGF jestem bardziej świadoma i zorientowana w tematach stron internetowych, szybkiego rozwoju Internetu, itp. Jeszcze niedawno nie miałabym pojęcia o wszystkich ważnych zasadach lub o tym, co dzieje się z moimi danymi w sieci. Udział w Szczycie Cyfrowym był dla mnie świetnym doświadczeniem. Wiele się nauczyłam i zacznę zwracać większą uwagę na to, co udostępniam w sieci. Z chęcią powtórzę to doświadczenie w przyszłym roku. [Kinga Soroka 2J]


W ostatnich dniach (6-10 grudnia 2021) miałam możliwość wzięcia udziału w “Szycie Cyfrowym ONZ”, który odbywał się po raz 16 i tym razem w Polsce, w Katowicach! Hasłem tegorocznego Szczytu Cyfrowego był Internet United, czyli otwarty, wolny i niepodzielony Internet, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami. Brzmi skomplikowanie? Ale nic bardziej mylnego! Był ogromny wybór wykładów, w których udział brała również młodzież z całego świata. Udział można było wziąć on-line bądź na żywo w Katowicach. 

A jak to wyglądało u mnie? Ja wzięłam udział on-line i w wykładach uczestniczyłam za pomocą aplikacji Zoom. Wykład, o którym chciałabym opowiedzieć, nosił tytuł: “All We Need Is YOUth: Connecting Young People and ICT”. Był to moim zdaniem jeden z najciekawszych wykładów ostatniego dnia. Całość odbywała się w języku angielskim, ale cała treść była bardzo zrozumiała nawet dla osób będących w trakcie nauki tego języka. Cały wykład trwał godzinę, a za jego przebieg odpowiadały osoby bezpośrednio z Katowic, jak i z różnych krańców świata. Zagadnienia jakie zostały na nim poruszone to przede wszystkim hejt, cyberbullying, zachowanie młodzieży w sieci oraz jak zapobiegać złu szerzącemu się w Internecie, a także jak pandemia wpływa na naszą działalność w social mediach. 

Ciekawą częścią oraz dopełnieniem tego, co na początku omawiane było tylko w teorii, była wypowiedź niepełnosprawnej kobiety z Salwadoru, która opowiadała o tym, jak jest postrzegana w sieci przez pryzmat swojej niepełnosprawności oraz jakich przykrych doświadczeń z tego powodu już doznała. 

Całość wykładów bardzo mi się podobała. Dużo można było z nich wynieść i się nauczyć, były też fajnym przeżyciem i czymś dla mnie zupełnie nowym. Mimo tego, że nie miałam możliwości wzięcia udziału w Katowicach, nie żałuję, że zdecydowałam się na udział on-line. Czy mogłabym polecić wzięcie udziału w  IGF w przyszłym roku? Jak najbardziej, szczególnie osobom interesującym się informatyką, jak i wszystkim ciekawym świata oraz nowości! [Amelia Mandera 3Hp]

Wybierz kategorię

Nasze archiwalne artykułu
%d bloggers like this: