Pocztówka z Italii

Czy październik to dobry moment w kalendarzu, by odwiedzić Włochy?

Na to pytanie powinni odpowiedzieć uczestnicy warsztatów językowo-kulturowych z naszej szkoły, którzy 2.10.2023 r. wyruszyli na wyprawę po północnych Włoszech. Przez 5 dni, przy letniej aurze, bez wakacyjnego tłoku turystów, pokonali ponad 3000 km. Pierwszym punktem na ich trasie było miasto Romea i Julii – Werona. W jego sercu, otoczonym niebieskawymi wodami Adygi, odwiedzili Dom Julii Capuleti ze słynnym balkonem, kolorowe place dei Signori oraz delle Erbe, na których w średniowieczu toczyło się życie miejskie, by na koniec dotrzeć do malowniczego Placu Bra z jednym z największych na świecie amfiteatrów rzymskich. W przeciwieństwie do rzymskiego Koloseum, dziś nadal tętni artystycznym życiem. Kolejny dzień upłynął nad jeziorem Garda – największym we Włoszech. Wizyta w Sirmione i Malcesine, połączona z rejsem motorówkami wzdłuż wybrzeża, na chwilę przywróciła smak minionych wakacji, z odrobiną odpoczynku i wytchnienia przed wizytą w Mediolanie – stolicy światowej mody i centrum finansów. Tam bowiem następnego dnia, wśród zgiełku samochodów, spieszących się mieszkańców miasta, majestatycznych, żółtych tramwajów, podążali śladami królowej Bony Sforzy i Leonarda da Vinci, przechodząc wśród luksusowych sklepów w Galerii Wiktora Emanuela II dotarli do Duomo. Pobyt w Mediolanie zakończyła wizyta w La Scali – największej scenie operowej Europy. W ostatni dzień podróży zamienili środek transportu – z autokaru na pociąg. Tylko w ten sposób mogli dotrzeć do Cinque Terre – bajecznie kolorowych, rybackich miasteczek przyklejonych do skał tuż nad lazurową wodą Morza Liguryjskiego.

Podróż do Włoch to nie tylko pamiątkowe zdjęcia z odwiedzonych miejsc. To także poranna pyszna kawa i rogaliki na colazione, codzienna kuracja pizzo-makaronowa, niezliczone degustacje gelato. To również wszechobecne ciao, uśmiechnięci ludzie, pędzące ulicami motorini. To w końcu słońce, ciepłe morze, bujna i kolorowa jeszcze o tej porze roślinność, a nawet cytrusy rosnące wzdłuż dróg.

Tak więc czy warto o tej porze wybrać się do Włoch? Jak najbardziej! To idealny czas, by odwiedzić bella Italia!

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: