Spotkanie z paraolimpijczykiem Januszem Rokickim

11 kwietnia klasa 1LSP uczestniczyła w spotkaniu z paraolimpijczykiem Januszem Rokickim, które odbyło się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu. Było to spotkanie z wartościowym, pozytywnym człowiekiem.

Janusz Rokicki w wieku 18 lat został pobity i okradziony. Napastnicy pozostawili go na torach kolejowych, a jadący po nich pociąg przejechał po jego nogach, co skutkowało koniecznością amputacji obu kończyn dolnych.

Mimo ogromnej tragedii Rokicki nie poddał się, nigdy się nad sobą nie użalał. Zaczął uprawiać sport, który doprowadził go na sam szczyt.

Trzykrotnie wywalczył wicemistrzostwo paraolimpijskie w swojej kategorii w pchnięciu kulą – w Atenach (2004), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Zdobywał także medale mistrzostw świata i Europy w tej konkurencji, a także medale mistrzostw Europy w rzucie dyskiem. W 2015 po raz pierwszy został mistrzem świata w pchnięciu kulą, a w 2016, 2018 i 2021 wywalczał mistrzostwo Europy w tej konkurencji.

Sportowiec sam o sobie mówi : “Nie jestem osobą niepełnosprawną. Ja tylko nie mam nóg. Jestem pełnosprawny, tylko zamiast nóg mam protezy”.

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: