Stop obojętności! #reaguj

18 października 2022 r. w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Tego dnia organizacje rządowe i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwo, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.

Śląski Urząd Wojewódzki zaprosił uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w III edycji konkursu na plakat społeczny „Stop obojętności! #reaguj”.

Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o zjawisku handlu ludźmi, szczególnie w kontekście masowej fali migracyjnej oraz wzmacnianie postaw empatycznych w środowisku szkolnym. Jednakże najważniejszym celem było zwrócenie uwagi na konieczność walki z obojętnością w tak ważnych kwestiach społecznych.

Dwie uczennice III klasy Liceum Sztuk Plastycznych, Weronika Rygielska oraz Natalia Linde, stworzyły plakaty, które prostym i czytelnym przekazem nawiązały do tematu konkursu. Plakat Weroniki przedstawiał wykrzyknik stworzony z linii, które nawiązywały do kodu kreskowego. Uczennica umieściła hasło #reaguj używając czerwonego koloru by podkreślić konieczność działania oraz walki z handlem ludźmi. Natalia z kolei wykorzystała kolory żółty oraz niebieski, tworząc nieokreśloną postać z jednym okiem, Nad postacią widniał napis „widzę, patrzę, reaguję”. Owa postać ma przedstawiać każdego człowieka, który powinien zwracać uwagę i przede wszystkim reagować na sytuację społeczną wokół siebie ale i nie tylko.

20 stycznia bieżącego roku komisja w składzie:
Magdalena Szewczuk-Szturc – Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach,
Elżbieta Sołtysek – Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach,
Monika Starowicz – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
mjr Marek Przygoda – Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu,
kom. Tomasz Bratek – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach,
ogłosiła wyniki konkursu, w których obie uczennice zdobyły wyróżnienia.
Wiosną tego roku odbędzie się uroczysta gala z wręczeniem nagród oraz wyróżnień w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Ogromne gratulacje za świetnie przepracowany temat, jego trafne ujęcie, za zdobycie wyróżnień ale przede wszystkim za chęć do pracy. Życzę również dalszych sukcesów w dziedzinie projektowania.

Pod linkiem można zapoznać się z wynikami konkursu.https://slaskaopinia.pl/2023/01/20/rozstrzygniecie-konkursu-stop-obojetnosci-reaguj/

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Stop obojętności! #reaguj”

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: