Sukces szachistów w Częstochowie

Na czarno-białych szachownicach stały równo ustawione pionki, skoczki, gońce, wieże, hetmany i króle, które wraz z rozpoczęciem rundy ruszały do boju. Szachiści musieli przesuwać swoje figury tak, by zamatować przeciwnika. W tym celu wymyślali przeróżne taktyki, strategie, atakowali, cofali się, a czasem nawet poświęcali tzw. figurę lekką, aby zdobyć przewagę. Grali przeróżne debiuty, poczynając od tych najbardziej znanych jak partia włoska, francuska, hiszpańska, obrona Caro-Kann, a kończąc na tych mniej oczywistych.

4 listopada br. w Częstochowie odbył się Finał Licealiady Województwa Ślaskiego W Szachach Drużynowych. W finałowych rozgrywkach walczyło trzynaście najlepszych szkolnych reprezentacji z całego województwa. Nasza drużyna, w składzie: Artur Pokorny (kapitan; 2J), Piotr Kondys (1M), Mateusz Doniec (1JM), Joanna Brzenczka (3J) oraz Marek Grab (1M), wywalczyła na tym turnieju medalowe III miejsce! To niebywały sukces naszych szachistów, gdyż po raz pierwszy w historii szkoła z Raciborza zdobyła podium na wojewódzkich zawodach szachowych.

Poziom turnieju był rzeczywiście bardzo wysoki, grało w nim wielu utytułowanych zawodników (tzn. takich, którzy posiadają kategorię szachową oraz międzynarodowy ranking FIDE). Warto dodać, iż wszystkich członków naszej drużyny można zaliczyć do tego prestiżowego grona. Nasz najlepszy „mózg szachowy” Piotr Kondys zremisował na zawodach z kandydatką na mistrza, a pozostali szachiści również wygrywali bądź remisowali z lepszymi od siebie przeciwnikami. Naszą drużynę pokonały jedynie szkoły z Rybnika i Gliwic, które miały wybitnie dobrych graczy.

Tak naprawdę dzisiaj decydującą dla nas  rundą okazała się ostatnia siódma partia, która miała rozstrzygnąć czy ZSO nr 1 zdobędzie podium, czy też nie. Na szczęście raciborscy szachiści pokonali technikum z Katowic 3:1 i tym samym zdobyli brąz. Zawodnicy i opiekun A. Leśniak-Stęc są niezwykle zadowoleni z osiągniętego wyniku i mają nadzieję na kolejne sukcesy. Nasza drużyna jest znakomita i życzymy sobie, by dzisiejszy dzień był początkiem szachowych sukcesów szkoły.

Joanna Brzenczka (klasa 3J)

 

 

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: