Ukulturalniająca wycieczka do Krakowa

Obrazy newsów: krakow_gru_2013.jpg Ostatni dzień kwietnia uczniowie klasy II BC, II BG oraz III LP intensywnie spńędzili w Krakowie. Wizytńę w mieście Kraka rozpoczńęliśmy od zwiedzenia kilku zabytków modernistycznego Krakowa. Jednym z naszych celów był kościół Franciszkanów, w którym odnaleźæ można prace dwóch najwińększych artystów młodopolskich – Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Ciąg dalszy w rozwinińęciu newsa…
Ostatni dzień kwietnia uczniowie klasy II BC, II BG oraz III LP intensywnie spńędzili w Krakowie. Wizytńę w mieście Kraka rozpoczńęliśmy od zwiedzenia kilku zabytków modernistycznego Krakowa. Jednym z naszych celów był kościół Franciszkanów, w którym odnaleźæ można prace dwóch najwińększych artystów młodopolskich – Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Ten pierwszy wykonał cykl malowideł obrazujących stacje Drogi Krzyżowej. Wyspiański to autor słynnych okien witrażowych z najciekawszym przedstawieniem wizji Boga Ojca w geście tworzenia.

Nastńępnym etapem naszej wńędrówki było Muzeum Narodowe w Krakowie. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Podzieliliśmy sińę na dwie grupy, dzińęki czemu mogliśmy uczestniczyæ w dwóch lekcjach muzealnych. Tematem pierwszej lekcji było : Zrozumieæ malarstwo. Analiza dzieła sztuki, natomiast drugiej lekcji tematem był:  Symbolizm jako sposób obrazowania świata w sztuce i literaturze. Obie lekcje muzealne miały charakter warsztatów twórczych, dzińęki czemu mogliśmy poznaæ najsłynniejszych artystów XIX wieku oraz ich wybitne dzieła malarskie.

Obrazy: krakow_kwie_2014_15.jpg

Pogoda w środńę dopisała, dlatego po wizycie w muzeum wnikliwie poznawaliśmy najciekawsze zabytki Krakowa, mińędzy innymi odwiedziliśmy Kościół Mariacki i Barbakan. Spacer klimatycznymi uliczkami i zaułkami Krakowa zakończyliśmy wizytą w Starym Teatrze.

Punktualnie o godzinie 19.15 rozpoczął sińę spektakl Król Edyp, inspirowany dziełem Sofoklesa i Strawińskiego, z wykorzystaniem muzyki Roberta Piernikowskiego. Spektakl wzbudził wiele kontrowersji, mińędzy innymi ze wzglńędu na sposób interpretacji dzieła literackiego oraz jńęzyk francuski i łacinńę, którymi posługiwali sińę aktorzy.


Wycieczkńę po Krakowie zakończyliśmy wieczornym spacerem, dzińęki czemu mogliśmy podziwiaæ grńę świateł na Wiśle.

 Leszek Radaj

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: