Warsztaty batiku w szkolnym ogrodzie

6 czerwca w szkolnym ogrodzie klasa IV LSP wzięła udział w warsztatach batiku – malarskiej technice wywodzącej się z krajów azjatyckich, w których w ten sposób dekoruje się tkaniny użytkowe. To ciekawy wieloetapowy proces, podczas którego dla zachowania nałożonego koloru maskuje się wybrane obszary woskiem pszczelim, a następnie nakłada kolejne, ciemniejsze odcienie. W pierwszym etapie finalnie cała praca zostaje pokryta woskiem, dopiero jego odsączenie poprzez przeprasowanie przez papier żelazkiem ujawnia efekt końcowy.

To technika wymagająca umiejętnego zaplanowania kolejnych etapów pracy, bo kolory nakładają się na siebie i mieszają oraz ukrywają się pod kolejnymi warstwami wosku. Warsztat był pomyślany jako wstęp do tego typu malarstwa i miał zachęcić uczniów do dalszych prób i eksperymentów. Okazało się, że już za pierwszym razem powstały ciekawe prac, które w pracowni zostaną oprawione przez dodanie kolorowego passe partout.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów.

 

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: