27 marca w Raciborskim Centrum Kultury odbył się wyjątkowy wernisaż prac uczniów klasy 3 Liceum Sztuk Plastycznych, wykonanych w technice algrafii. Była to okazja do podziwiania efektów pracy młodych artystów, którzy w swoich grafikach inspirowali się krajobrazem i historią powiatu raciborskiego.
Algrafia to wymagająca i eksperymentalna technika graficzna, wywodząca się z litografii. Proces druku płaskiego odbywa się na matrycy wykonanej z blachy aluminiowej, jednak uczniowie wykorzystali do tego celu zwykłą folię aluminiową. Rysunek nanoszony jest za pomocą tłustych substancji, a kluczowym i jednocześnie najbardziej nieprzewidywalnym etapem jest trawienie matrycy. Efekt końcowy zależy od narzędzi użytych do rysowania – od klasycznych kredek litograficznych po nietypowe materiały, które wpływają na sposób, w jaki matryca reaguje na chemiczne procesy. Co ciekawe, jednym z używanych w tym procesie odczynników jest… Coca-Cola! Dzięki swoim właściwościom kwasowym pozwala ona uzyskać unikalne efekty graficzne.
Uczniowie, pracując nad grafikami pod opieką artystyczną pani Małgorzaty Bednarczuk-Bukowskiej, czerpali inspiracje z powiatu raciborskiego – jego architektury, przyrody i lokalnych legend. Każda praca to unikatowa interpretacja miejsca, w którym żyją i tworzą, a także dowód ich wrażliwości artystycznej oraz umiejętności eksperymentowania z techniką.
Kuratorką wystawy była uczennica klasy 3 LSP, Marta Musioł, która zorganizowała ją w ramach projektu „Młodzi dla sztuki”. To już kolejne, zakończone sukcesem wydarzenie Marty, która nie zwalnia tempa!
Serdecznie dziękujemy Raciborskiemu Centrum Kultury za udostępnienie pięknej przestrzeni wystawienniczej oraz Zamkowi Ujazdowskiemu, Gdańskiej Galerii Miejskiej i Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, którzy byli sponsorami wydarzenia.
Zapraszamy do Raciborskiego Centrum Kultury – wystawę można oglądać od 27 marca!