Wyjazd do Auschwitz-Birkenau

25 października 2023 roku odbył się wyjazd do Oświęcimia i pobliskiej miejscowości Brzezinki, w których część klasy 4H i 4J, pod opieką pana Bogdana Depty i pana Piotra Michalaka, miała możliwość zwiedzić Auschwitz-Birkenau – zespół niemieckich obozów koncentracyjnych, działających w trakcie II Wojny Światowej. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od obozu w Oświęcimiu, gdzie mieli okazję dowiedzieć się, jakie panowały tam warunki, zobaczyć wykonane przez nazistów fotografie z tego miejsca oraz zachowane do dziś w masowych ilościach rzeczy osobiste (np. podpisane walizki, okulary, garnki). Następnie przeszli w podziemiach obok celi więziennych, m. in. celi głodowej św. ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Na sam koniec zapalili znicz przy Ścianie Śmierci, gdzie rozstrzeliwano więźniów, oddając tym samym hołd zmarłym i w ciszy przeszli przez jedyną, niezniszczoną komorę gazową wraz z krematorium. Po zwiedzaniu KL Auschwitz udali się do KL Birkenau, gdzie rozpoczęli trasę od przejścia po rampie, na której stał jeden z wagonów, jakimi zwożono ludność do obozu. Zobaczyli Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau. Zaraz obok ujrzeli ruiny, zniszczonych przed wyzwoleniem, komór gazowych i weszli do jednego z baraków kobiecych. Ten wyjazd skłonił uczniów do głębokich refleksji nad przyczynami ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, jednocześnie nakierował na przemyślenia odnośnie sposobów zapobiegania owych sytuacji.

Wybierz kategorię

Nasze archiwalne artykułu
%d bloggers like this: