Z wizytą w Istambule

W dniach 8-15.03.2025 r. miała miejsce ostatnia z mobilności w projekcie “Woman can do it” realizowanego przez naszą szkołą w programie Erasmus+. Tym razem udaliśmy się do Şeyh Şamil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi w największej metropolii Turcji – Istambule.

Celem tego spotkania młodzieży z Polski, Grecji i Turcji była realizacja działań celujących w walkę w obronie praw człowieka, a w szczególności kobiet. 

Program zaproponowany przez szkołą turecką był niezwykle bogaty i urozmaicony: wzięliśmy udział w lekcji języka tureckiego na wesoło, po której każdy umiał już przywitać się i przedstawić w tym języku, uczestniczyliśmy w grze terenowej o Turcji i jej kulturze, ramadanowej kolacji iftar, pracowaliśmy jako wolontariusze w sklepie z odzieżą dla osób w trudnej sytuacji życiowej, nauczyliśmy się pisać listy oficjalne w języku angielskim, co w konsekwencji umożliwiło nam udział w międzynarodowym Maratonie Listów Amnesty International, pracowaliśmy pod okiem eksperta z tureckiego NGO, Pani Aydan Baktır, tworząc elementy kampanii społecznej na rzecz obrony praw kobiet.

Niezwykłym momentem tego tygodnia projektowego była wizyta w Urzędzie Miasta Üsküdar. Dzięki spotkaniu z Panią Sinem Dedetaş, jedną z 11 kobiet w całej Turcji pełniących funkcję burmistrza miasta, mamy dziś świadomość jak wielki potencjał wnoszą kobiety w życie społeczne.

Za sprawą środowej wizyty w historycznej części miasta choć na chwilę mogliśmy się przenieść do czasów Imperium Osmańskiego, a wizyta w Błękitnym Meczecie i Hagii Sophii wzbogaciły naszą wiedzę o roli kobiety w kulturze islamu.

Pobyt w Istambule był również szansą dla naszych uczniów na bezpośredni kontakt z lokalną kulturą. Przyjęcie w tradycyjnych domach tureckich pozwoliło na skosztowanie kebaba czy ciasta revani zrobionego przez turecką mamę, udział w rodzinnych uroczystościach, rozmowy z każdym z domowników (przy pomocy translatora). Nie bez żalu opuszczaliśmy w sobotę naszych tureckich przyjaciół, zachowując na zawsze ciepłe wspomnienia z tej podróży do azjatyckiej części Istambułu.

Małgorzata Sokołowska

Najnowsze artykuły