Absolwenci Liceum Sztuk Plastycznych na wystawie w Galerii Knihovny Petra Bezruce w Opawie

Zachęcamy do przeczytania wypowiedzi pani Gabrieli Habrom-Rokosz, nauczyciela fotografii w Liceum Sztuk Plastycznych, oraz zobaczenia fotorelacji z wernisażu wystawy fotografii “SPOJRZENIA-VZHLED”, prezentowanej w Galerii Knihovny Petra Bezruce w Opawie [CZ] z okazji jubileuszu 15-lecia Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON:
                                                                     
Agnieszka Orlik (z domu Widenka) i Wojciech Chrubasik – absolwenci Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a jednocześnie członkowie Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON, działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu prezentują aktualnie swoje prace fotograficzne w Galerii Knihovny Petra Bezruce w Opawie.
Agnieszka prezentuje projekt o nazwie “Strefa tożsamości – portret psychologiczny”. Uzupełniając swój projekt autorskim komentarzem stwierdza, że “w świecie pełnym przepychu i nadprodukcji obrazu człowiekowi trudno odkryć prawdziwe ja. Tożsamość jest podstawowym pojęciem, za pomocą którego określamy siebie i innych. Fotografia również może temu posłużyć. Czasami jest w stanie zdefiniować nas bez naszej wiedzy. Chcę, aby moje portrety zyskały wiarygodność i ukazywały prawdziwą naturę osoby fotografowanej. Inspirację czerpię również z fotografii angielskiej artystki Julii Margaret Cameron. Cechują je swobodne pozy, przedstawianie modeli w prosty sposób, wykorzystując efekty światłocieniowe i łagodne nieostrości.”
Natomiast Wojciech przedstawia fragment cyklu fotografii zatytułowany “Zanim otworzysz oczy”. Cykl ten jest opracowany w oparciu o sny przetworzone przez psychoterapeutyczne podejścia jungowskie i lowenowskie. To tworzy zestaw fotografii na których każde ujęcie odnosi się do jakiegoś aspektu tych sennych wizji. Jak wyjaśnia sam Autor: “Odnoszę się tu do takich elementów sennych jak przenikanie się przestrzeni, powtarzalność miejsc albo motywów, czy ogólne trudne emocje towarzyszące śnieniu lub uczuciom po przebudzeniu. Idea jest taka, by wkręcić odbiorcę do przyjrzenia się swoim własnym snom. Wprowadzam tezę, że sny są oknem dla podświadomości i mamy możliwość zerknąć na zachodzące tam głęboko w nas procesy, do których nie mamy dostępu na co dzień. Język wizualny jaki stosuję opiera się na inscenizacji w oparciu o sztukę starodawną: klasyków malarstwa, fotografii oraz kulturę popularną z przestrzeni muzyki. Cielesność obrazów odnosi się do psychoanalizy Lowen’a i motywu odcięcia się od ciała, wycofania człowieka wobec negatywnych dla niego bodźców i przeżyć.”
Z FOTON-em związani są od dziesięciu lat. Będąc uczniami PLASTYKA (2012-2016) już dali się poznać jako bardzo aktywni pasjonaci fotografii. Dziś mają na swoim koncie kilka interesujących projektów autorskich, które prezentowane były w galeriach różnych instytucji, między innymi w Muzeum w Wodzisławiu ŚląskimPowiatowym Muzeum Ziemi GłubczyckiejGalerii GAWRA z siedzibą w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece PublicznejOpactwie Cysterskim w Rudach Raciborskich, rydułtowskiej Galerii “Złote Grabie”, podczas Rybnickich Festiwali Fotografii czy wrocławskiej ASP. Za granicą, to Ich pierwsza wspólna wystawa.
W wystawie “SPOJRZENIA-VZHLED” uczestniczy również Patrycja (Piechula) Sobczyk – absolwentka Liceum Plastycznego (rocznik 2011-2015).
Jako opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON gratuluję realizacji kolejnego twórczego przedsięwzięcia i wytrwałości w dążeniu do coraz lepszych efektów swoich działań artystycznych. Życzę dalszej determinacji i radości tworzenia.
                                                                                                                          dr Gabriela Habrom-Rokosz
Archiwa
%d bloggers like this: