DYPLOMY 2022 – wernisaż wystawy prac artystycznych na Zamku Piastowskim

W jubileuszowym roku dziesięciolecia raciborskiego Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Galerii Domu Książęcego na Zamku Piastowskim zaprezentowane zostały efekty pracy twórczej Absolwentów w formie projektów dyplomowych obejmujących prace artystyczne realizowane w ramach pracowni: malarstwa i rysunku pod kierunkiem mgr Karoliny Lewosz, rzeźby pod kierunkiem mgr Justyny Reclik, technik graficznych i projektowania graficznego pod kierunkiem mgr. Michała Sitka oraz fotografii pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz.

W ramach specjalności techniki graficzne (specjalizacja: projektowanie graficzne) wykonane zostały prace obejmujące następującą tematykę:

Cyrk za kulisami” – cykl grafik (wklęsłodruk)

Słowa ukryte w obrazie” – cykl grafik (grafika cyfrowa)

Ciało” – cykl grafik (wklęsłodruk)

Osobowość wyrażona w kolorach” – cykl grafik (grafika cyfrowa)

Martwa natura” – cykl grafik (grafika cyfrowa)

Komiks „Demoniczna przeszłość” – cykl ilustracji (grafika cyfrowa)

Identyfikacja wizualna” – reklama firmy (projektowanie graficzne)

Grafika cyfrowa postaci w ujęciu Concept Art.” – cykl grafik (grafika cyfrowa)

Było sobie życie” – cykl grafik (wklęsłodruk)

Projekty dyplomowe zrealizowane w ramach specjalności fotografia i film (specjalizacja: fotografia artystyczna) ilustrują tematykę z zakresu szeroko rozumianej fotografii – od dokumentu przez portret, scenę rodzajową, fotografię produktu po konceptualną FOTO-grafikę. W pracowni fotografii uczniowie mieli możliwość wykonania prac w technikach tradycyjnych (luksografia, odcisk antropomorficzny, powiększenie fotograficzne, tonowanie barwne), cyfrowych oraz hybrydowych – łącząc techniki tradycyjne (srebrowe) z nowoczesnymi. Dyplomanci zrealizowali osiem projektów zgodnie z poniższą tematyką:

ŚLAD – fotograficzna interpretacja działania światła na materię”.

Fotografia produktu – między dokumentem a kreacją”.

Osobliwości architektoniczne Raciborza w kadrze fotograficznym”.

PRAWDA – portret fotograficzny”.

Scena rodzajowa w klimacie piktorialnym”.

Motyw roślinny (liść) jako źródło inspiracji twórczej”.

Fotograficzna interpretacja wybranych dzieł malarskich Johannesa Vermeera van Delft”.

WYKLUCZENI”.

Ponadto jako tzw. Aneks dyplomanci wykonali prace rysunkowe i malarskie w różnych technikach (pastel, akryl, olej na płótnie, haft na płótnie) oraz rzeźbę.

26 kwietnia br. o godz. 1700 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, na którą przybyło liczne grono gości. W części oficjalnej głos zabrali: Pani Dyrektor Zamku Piastowskiego Krystyna Niklewicz, Pani Dyrektor ZSO1 Marzena Kacprowicz oraz Pan Wicestarosta Marek Kurpis. Ciepła, rodzinna atmosfera pozwoliła na wymianę spostrzeżeń, których źródłem inspiracji były prace tegorocznych dyplomantów. Ten wyjątkowy klimat dopełniał wspaniały aromat kawy oraz domowych wypieków. Ta szczególna uroczystość, wieńcząca czteroletni cykl działań twórczych i dzielenia się doświadczeniami z młodym pokoleniem raciborskich plastyków z pewnością zapisze się w pamięci na dłużej. Projekty dyplomowe będą eksponowane do końca maja w zamkowej galerii. Zapraszamy w imieniu autorów do zwiedzania.

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: