Buongiorno Lipari!

Wiosnę w naszej szkole rozpoczął cykl mobilności w ramach projektów Erasmus+.

Pierwsza z nich, w ramach projektu “L’Euro:hier, aujourd’hui, demain”, odbyła się na włoską wyspę Lipari w dniach 19-23.04.2022. Tam nasza młodzież we współpracy z uczniami z miejscowej IIS Isa Conti Eller Vainicher oraz luksemburskiej Ecole de Gestion et de Commerce przystąpiła do realizacji zadań mających pomóc zrozumieć w jaki sposób waluta euro oddziałuje na najważniejszą dziedzinę ekonomii tej małej wyspy – turystykę. Szczególnie wartościowymi w tym temacie okazały się spotkania i warsztaty z ekspertami – p. Christianem Del Bono, prezesem Izby Hotelarskiej Lipari oraz p. Valerią Schifilliti z Uniwersytetu Ekonomicznego w Mesynie, a także wizyta robocza w hotelu Actea.

Trzydniowy pobyt na wyspie okazał się być może zbyt krótkim, aby zwiedzić cały archipelag Wysp Liparyjskich czy zobaczyć z bliska sycylijską Etnę. Natomiast świetna organizacja pobytu zaproponowana przez szkołę włoską pozwoliła nam odkryć piękne zakątki Lipari i Canneto, najsłynniejsze muzeum archeologiczne basenu Morza Śródziemnego Luigi Bernabò Brea, odpocząć na plaży z czarnym, wulkanicznym piaskiem czy posmakować lokalnych arancini.

Mobilność na Lipari zmieniła nasze myślenie o Włoszech i ich mieszkańcach. Poznaliśmy ludzi niezwykle miłych, otwartych, gotowych zawsze z nami porozmawiać, pomimo barier językowych, żyjących w swoim świecie, którego wartość znają i doceniają. Wielu z nich jednak podkreślało potrzebę wyjścia z izolacji narzuconej przez życie na wyspie. Dlatego tym bardziej będzie nam miło móc przyjąć obie grupy, z Włoch i Luksemburga, już za parę tygodni w naszej szkole.