I miejsce Oli w finale Domeykiady 2015

Obrazy newsów: ola_chawa.jpg

25 kwietnia 2015 r. w Toruniu Aleksandra Chawa z klasy 2BC wzińęła udział w finałowym etapie ustnym 3. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Krajach Hiszpańskojńęzycznych Domeykiada 2015. Konkurs obejmował wiedzńę z zakresu kultury współczesnej, historii nowożytnej oraz geografii krajów hiszpańskojńęzycznych. Ola zajńęła I miejsce przedstawiając prezentacjńę o Peru pt. “Wyprawa z patelnią przez Costńę, Selvńę i Sierrńę”, a jej osobistą relacjńę można przeczytaæ w rozwinińęciu newsa.

Obrazy newsów: ola_chawa.jpg

25 kwietnia 2015 r. w Toruniu Aleksandra Chawa z klasy 2BC wzińęła udział w finałowym etapie ustnym 3. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Krajach Hiszpańskojńęzycznych Domeykiada 2015. Konkurs obejmował wiedzńę z zakresu kultury współczesnej, historii nowożytnej oraz geografii krajów hiszpańskojńęzycznych. Ola zajńęła I miejsceprzedstawiając prezentacjńę o Peru pt. “Wyprawa z patelnią przez Costńę, Selvńę i Sierrńę”. Serdecznie Oli gratulujemy!

W mieście piernika i Kopernika, opowieści o mieście bez dróg, władzy i podatków… Było też o soku z żaby, owocu milionerów i milionerze kucharzu… Na danie główne: pieczona … świnka morska, a na dobre samopoczucie: herbatka z liści koki – legalna. Takie cuda tylko w Peru, a wygrana w Domeykiadzie, po opowiedzeniu historii j.w. – tylko w Toruniu. Jeszcze nigdy opowiadanie pół-prawd, legend miejskich i dowcipów o futbolu nie dało mi tyle radości i … he ganado!

Obrazy newsów: ola_chawa_2.jpg

Nieprzespane noce i niezliczona ilośæ godzin przeznaczonych na tłumaczenie materiałów z hiszpańskiego na polski zaowocowały prezentacją o wdzińęcznym tytule “Wyprawa z patelnią przez Costńę, Selvńę i Sierrńę”. Cały ten trud wynagrodziła oczywiście sama satysfakcja, nowa znajomośæ z Peruwianką, ale również nagrody. Nie warto wymieniaæ wszystkiego, ale przewodnik po Peru z dedykacją Konsula Honorowego Peru dr. Stanisława Rakowicza na pewno bńędzie niezapomnianą pamiątką na długie lata, a ogromna ilośæ słowników, fiszek i tablet umilą dalszą naukńę tego pińęknego jńęzyka, jakim jest hiszpański, a kontynuowanie poznawania kultury samego Peru, jak i całej Ameryki Południowej ułatwią przede wszystkim książki Mario Vargasa Llosy i Eduardo Mendozy (oraz kilku innych autorów..;) ).

Finał, czyli etap ustny, polegał na stworzeniu prezentacji na temat Peru w dowolnie wybranym zakresie. Mój wybór padł na coś, z czego najbardziej chyba słynie dawny kraj Inków: kuchnińę. Dania peruwiańskie są tak odmienne o tych, które znamy, a sama kuchnia peruwiańska uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie.

Wszystkim chńętnym na spróbowanie ceviche, papa rellena czy lomo saltado życzńę odwiedzenia Selvy, Sierry lub Costy, koniecznie z patelnią!  Przecież to jedyne 11000 km i doba podróży. Nie pożałujecie.

Aleksandra Chawa, 2BC

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: