Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu

Obrazy newsów: wieden_2014.jpg 

12 grudnia 2014 grupa uczniów naszej szkoły brała udział w jednodniowej wycieczce do Wiednia

Relacja z wyjazdu wraz ze zdjńęciami w rozwinińęciu newsa.

Obrazy newsów: wieden_2014.jpg 12 grudnia 2014 grupa uczniów naszej szkoły brała udział w jednodniowej wycieczce do Wiednia. Do Wiednia dojechaliśmy nad ranem, gdzie spotkaliśmy sińę z naszą przewodniczką panią Małgorzatą, aktorką, pochodzącą z Polski, ale mieszkającą w Wiedniu od 30 lat. Razem z panią Małgorzatą poznaliśmy historie domu Hundertwassera, w którym nie ma żadnych równych linii, ani kątów prostych, a każde mieszkanie ma swój własny, indywidualny kolor oraz zamku Belveder

Nastńępnie zrobiliśmy spacer od Hofburga – zimowej rezydencji Habsburgów, przechodząc obok kościoła Augustianów, w którym wszyscy Habsburgowie otrzymali chrzty i śluby. Jan III Sobieski dzień po wygranej bitwie pod Wiedniem, pod nieobecnośæ cesarza, wszedł do kościoła Augustianów, intonując Te Deum. Do dziś na ścianie kościoła wisi tablica upamińętniająca to wydarzenie. Swój spacer kontynuowaliśmy w kierunku ulicy Graben, na której znajduje sińę barokowa kolumna świńętej Trójcy, upamińętniająca ofiary dżumy z 1679. Nastńępnie zwiedziliśmy z zewnątrz niepozorny kościół św. Elżbiety, który jest głównym kościołem Zakonu Krzyżackiego, po czym udaliśmy sińę pod Katedrńę św. Szczepana, której niestety nie mogliśmy zwiedziæ od wewnątrz, gdyż akurat trwała w niej msza. Nastńępnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie zamku Schönbrunn – kolejnej rezydencji Habsburgów, tym razem letniej. Zwiedzając zamek, poznaliśmy historińę wiążącą sińę z jego komnatami i osobami, które w nich przebywały i je zamieszkiwały. Gwoździem programu wycieczki był pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który już z dala przyciąga ludzi swoim bajkowym oświetleniem i wspaniałą mieszanką zapachów świątecznych. Na każdym kroku można było zakupiæ tradycyjne wypieki, czy też inne potrawy i ogrzaæ sińę gorącym napojem. Kto chciał zakupiæ pamiątkńę, na pewno miał ku temu sporo sposobności, gdyż spacerując po jarmarku, można było napotkaæ mnóstwo stoisk z bombkami, świeczkami i innymi ozdobami świątecznymi. Atmosfera panująca na jarmarku, jak i w całym Wiedniu z pewnością każdego wprawiła w dobry nastrój, a świńęta Bożego Narodzenia stały sińę dla każdego jeszcze bardziej wyczekiwanymi dniami.

                                                                                                                 Sandra Mikołajec

Obrazy newsów: wieden_2014_01.jpg


Wybierz kategorię

Nasze archiwalne artykułu
%d bloggers like this: