KAPLICA ZAMKOWA – źródłem inspiracji twórczej.

Na zaproszenie absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu – Dariusza Nowaka, (aktualnie pracownika Zamku Piastowskiego w Raciborzu), uczniowie klas III LSP (specjalizacja: fotografia artystyczna) mieli okazję uczestniczyć w warsztatach fotograficznych na temat: „Detal architektoniczny w ujęciu fotograficznym”.

Część warsztatową poprzedził wykład wprowadzający Darka Nowaka, podczas którego młodzież miała okazję zapoznać się z historią Zamku Piastowskiego ze szczególnym zwróceniem uwagi na walory plastyczne „perły gotyku śląskiego”, jaką jest Kaplica Zamkowa pw. św. Tomasza Becketa. Powstała z końcem XIII wieku, jako wotum dziękczynne biskupa wrocławskiego Tomasza II za szczęśliwe zakończenie jego sporu z księciem wrocławskim Henrykiem IV Probusem. Do pojednania doszło jesienią 1287 roku w Raciborzu. Do kaplicy przekazano także relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Kolegiata raciborska funkcjonowała na Zamku Piastowskim do 1417 roku. Następnie została przeniesiona do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku. Od XV wieku do 1858 roku Kaplica uległa licznym przekształceniom architektonicznym. Obecny kształt otrzymała w drugiej połowie XIX wieku. W 2008 roku Powiat Raciborski rozpoczął odbudowę obiektu zniszczonego w wyniku działań wojennych. Aktualnie Kaplica Zamkowa należy do najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Nazywana jest „śląską Saint-Chapelle”.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii, w której prezentujemy dokumentację przebiegu warsztatów oraz efekty artystycznych działań.

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: