Kasprowicz z serca, czyli wszystkie kolory miłości

W Dzień Matki w Raciborskim Centrum Kultury odbyła się muzyczna uczta dedykowana mamom oraz wszystkim, którzy wiedzą, że miłość jest w życiu najważniejsza. Koncert Kasprowicz z serca nasi licealiści przygotowali wspólnie z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową nr 4.

Sala koncertowa wypełniła się niemal po brzegi rodzicami, uczniami, nauczycielami i przyjaciółmi obu szkół. Po oficjalnym powitaniu zaproszonych gości rozpoczęła się muzyczna wędrówka po różnych gatunkach i epokach. Młodzież licealna i uczniowie raciborskiej czwórki wyśpiewali piętnaście pięknych piosenek, dla których wspólnym mianownikiem była miłość. 

Najpierw rodzimych Skaldów i Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał przypomniały dziewczęta z SP4, po nich przyszła kolej na niezapomnianą ABBĘ i Mamma mia w pełnym energii wykonaniu licealistek. W dalszej części koncertu można było usłyszeć znane i mniej znane utwory różnych artystów polskich i światowych, z których na szczególne wyróżnienie zasługuje piosenka Edyty Geppert Nie żałuję w przepięknym wzruszającym wykonaniu absolwentki I LO Julii Georges. 

Ostatnia część występów została zadedykowana cierpiącej dziś z powodu rosyjskiej agresji Ukrainie, którą w swych sercach noszą nowi uczniowie raciborskich szkół przybyli do Polski jako uchodźcy. Ukraina to Ty zaśpiewały dziewczęta z czwórki przy akompaniamencie skrzypcowym Maksyma, ukraińskiego kolegi z liceum. Finałowe Imagine Johna Lennona stało się okazją do wspólnego zademonstrowania przesłania całego koncertu: MIŁOŚĆ to dobro, zrozumienie, ciepło, przyjaźń, dom i zaufanie; to wszystko, czego potrzebujemy.

Koncert z pewnością poruszył serca uczestników wydarzenia, co dało się zauważyć zarówno na scenie, jak i wśród widowni. A serca uczestników koncertu otwierały się już od samego progu RCK, gdzie przybywających witały kwestujące wolontariuszki. Impreza muzyczna stała się bowiem okazją do udzielenia wsparcia naszemu szkolnemu koledze Jackowi, dla którego wraz z Fundacją Iskierka zorganizowana została zbiórka funduszy potrzebnych na leczenie. Puszki wolontariuszek bardzo szybko się wypełniły, a ciasta przygotowane przez młodzież licealną zrobiły prawdziwą furorę.

W przygotowanie wydarzenia zaangażowanych było wiele osób. Nie sposób w krótkim tekście wymienić wszystkich wykonawców pojawiających się na scenie, bo wraz z wokalistami, instrumentalistami oraz tancerzami to około 100 osób. Do tej liczby doliczyć trzeba konferansjerów, obsługę techniczną i kwestujące wolontariuszki. Wielkie uznanie należy się także nauczycielom, bez których nie udałoby się koncertu zorganizować. Realizacją całości zajęły się panie Bożena Dworak i Urszula Majewska, za stronę muzyczną odpowiadał pan Andrzej Widota, autorem konferansjerki był pan Jacek Molęda, scenografią zajęli się państwo Paulina Solich i Roman Szczasny, pani Marzena Niżborska wraz z licealistami przygotowała ciasta, a przeprowadzeniem zbiórki dla Jacka zajęła się pani Magdalena Myśliwy. Swojego wsparcia i profesjonalnej pomocy udzielili nam także dyrekcja i pracownicy Raciborskiego Centrum Kultury. 

Tegoroczny majowy koncert był już kolejnym wspólnym projektem ZSO1 i  SP4. Współpracę zaczęliśmy w 2017 roku przygotowaniem koncertu kolęd. W kolejnych latach razem z naszymi młodszymi kolegami z ulicy Kasprowicza zrealizowaliśmy kilka koncertów, a na stałe w kalendarzu szkolnych imprez zapisał się piknik Dzieciaki Kasprowicza odbywający się w Dniu Dziecka. Po dwuletniej pandemicznej przerwie w tym roku liczymy na udaną kontynuację także tej miłej tradycji. Piknik już w najbliższą środę!

W galerii fotorelacja autorstwa dr Gabrieli Habrom-Rokosz

 

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: