Koło miłośników teatru Laus Alit Arte w Operze Śląskiej w Bytomiu

Dziewiętnastowieczna opera francuskiego kompozytora Georges’a Bizeta zachwyciła kolejne młode pokolenie. Uczniowie i absolwenci ZSO nr 1 docenili wielką wartość tego przedstawienia. Można przypuszczać, iż swój długoletni sukces „Carmen” zawdzięcza uniwersalizmowi treści, a także wpadającym w ucho ariom (m.in. Habanera i Torreadora).
​Po dwóch latach przerwy kółko Laus Alit Arte wznowiło swoją działalność. Pierwszym od dawna wyjazdem była zorganizowana przez pana Leszka Radaja wycieczka do Opery Śląskiej w Bytomiu.
Dwudziestego trzeciego października uczniowie i absolwenci naszej szkoły mieli okazje zobaczyć francuską operę „Carmen” wyreżyserowaną i inscenizowaną przez Wiesława Ochmana – dla wielu z nich było to pierwsze zetkniecie się z prawdziwą operą.
Uczestnicy wycieczki siedzieli na drugim balkonie, z którego mieli doskonały widok na występujących na scenie śpiewaków, orkiestrę grającą na żywo oraz wyświetlane napisy z polskim tłumaczeniem śpiewanych tekstów. Atmosfera tego miejsca była niezwykła – podniosła, pełna aprobaty dla sztuki wysokiej, a także wyjątkowa pod tym względem, że podczas trwania występu to owalne, eleganckie pomieszczenie z czerwonymi obiciami na fotelach i pokaźnych rozmiarów żyrandolem na suficie, stało się miejscem zupełnie innym niż reszta świata; tam ważna była tylko muzyka, śpiew, taniec i to, co dalej stanie się z bohaterami utworu.
„Carmen” przedstawia historię Cyganki, która prowadzi życie pełne namiętności i nie jest stała w swoich uczuciach. Pewnego dnia jej losy splatają się z życiem sierżanta Don José – relacja, która ich łączy jest żarliwa, lecz tragiczna. Można byłoby podsumować ją słowami Habanery: „bo miłość jak cygańskie dziecię: ani jej ufaj, ani wierz.”
Adaptacja XIX-wiecznej opery trafiła do serca uczestników wycieczki. Ich uwagę oprócz zaprezentowanej treści, przykuła również gra orkiestry kierowanej przez Francka Chastrusse Colombiera oraz piękna scenografia i kostiumy. Członkowie Laus Alit Arte bardzo cieszą się, że mogli na żywo w tak profesjonalnym wykonaniu zobaczyć jedną z najsłynniejszych oper na świecie. Nasi szkolni wielbiciele sztuki czekają na kolejny artystyczny wyjazd, który odbędzie się niebawem.
Joanna Brzenczka 3J
Archiwa
%d bloggers like this: