Odkrywamy Rumunię z Erasmus+

W dniach 17-23.10.2021 r. miała miejsce druga z czterech mobilności młodzieży naszej szkoły w ramach projektu “Renforcer le bien-être des élèves” realizowanego w programie Erasmus+. Tym razem miejscem spotkania szkół z Francji, Turcji i Polski było rumuńskie miasto Târgu Jiu.

Celem spotkania było podjęcie kolejnych kroków wspierających rozwój duchowy i fizyczny młodzieży, szczególnie teraz w dobie pandemii, często zagubionej, pozbawionej prawdziwych relacji społecznych i motywacji do działania. Organizując spotkanie w Rumunii postawiliśmy na integrację rówieśniczą, komunikację w językach angielskim i francuskim, odkrywanie folkloru oraz odrobinę aktywności fizycznej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o naszej wyprawie do kraju Draculi, przeczytajcie zapiski z podróży przygotowane przez uczestników mobilności. Być może one zachęcą Was do udziału w kolejnych naszych podróżach przygotowywanych na wiosnę 2022 r.

niedziela 17.10
Wyruszyliśmy rano z Raciborza na lotnisko do Katowic. Dla wielu z nas była to pierwsza w życiu podróż samolotem. Później jeszcze długa droga serpentynami Karpat do Târgu Jiu, gdzie czekało na nas bardzo ciepłe przywitanie rumuńskich rodzin i ciepła kolacja.
poniedziałek 18.10
Pierwszy oficjalny dzień naszego projektu rozpoczęliśmy od spotkania w teatrze miejskim. Tam nastąpiła prezentacja każdego z krajów biorących udział w mobilności. O naszej szkole mówili Grzegorz i Julia. Poranek spędziliśmy na zajęciach poświęconych rumuńskiej bohaterce miasta Târgu Jiu, popołudniu wzięliśmy udział w konferencji  z lekarzem – Bogdanem Neguleasa. Tematem spotkania była rozmowa na temat zdrowia psychicznego i fizycznego. Wieczorem mieliśmy czas na lepsze poznanie z partnerami, spacer po mieście czy degustację rumuńskiej kuchni.
wtorek 19.10
Dzień rozpoczęliśmy od realizacji plakatów dotyczących przemocy w szkole. Pracując w mieszanych grupach wielojęzycznych byliśmy zmuszeni poszukiwać pomysłów w języku angielskim. Popołudnie spędziliśmy w skansenie wsi rumuńskiej w Curtisoara. Była to nie tylko podróż w czasie do epoki, gdy domy budowano z drewna, ale przede wszystkim słoneczne popołudnie spędzone na wspólnych zabawach, rozmowach i integracji.
środa 20.10
W środę nasze zajęcia odbywały się poza miastem. Naszym pierwszym celem był kolorowy las – projekt jednego z lokalnych artystów walczących o zaprzestanie nadmiernej wycinki lasów amazońskich. Następnie dotarliśmy w góry, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić Cave des Femmes, krasową grotę, która w trakcie wojny służyła kobietom i dzieciom za miejsce schronienia. Popołudnie spędziliśmy w domu artystki Daciany Ungureanu, znanej z pięknych haftowanych ubrań oraz uczyliśmy się tradycyjnych tańców rumuńskich.
czwartek 21.10
Ostatni dzień pobytu poświęciliśmy na pracę w grupach. Wspólnie zastanawialiśmy jakie nałogi są dziś głównym zagrożeniem dla nas oraz jak się przed nimi chronić. Najlepszą pracę wykonała ekipa naszej Emilii. Projekt zakończyliśmy wspólnym obiadem, tańcami i tortem.
piątek 22.10
Wcześnie rano wyjechaliśmy autokarem wraz z grupą turecką do Bukaresztu. Czekało nas jeszcze zwiedzanie stolicy Rumunii. Byliśmy ciekawi tego miasta ze względu na jego przeszłość. Zobaczyliśmy olbrzymie miasto, pełne architektonicznego chaosu: od pięknych cerkwi do nieciekawych, a nawet niebezpiecznych bloków z betonowej płyty, olbrzymie pałace wybudowane podczas rządów komunistycznych i maluteńkie, bardzo zaniedbane domki zamieszkiwane przez Gypsies. Urzekły nas zielone tereny parków, przyjazne dzieciom place zabaw, tereny sportowe dla wszystkich, sprawne metro, a przede wszystkim ludzie – ciepli, otwarci, chętni do rozmowy.
sobota 23.10
Ostatni dzień wspólnej podróży był świetną okazją do podsumowania, wymiany spostrzeżeń, próby siły przy noszeniu ciężkich bagaży, dzielenia się zdjęciami oraz rumuńskimi covrigi.
Archiwa
%d bloggers like this: