Liceum Sztuk Plastycznych

Liceum Sztuk Plastycznych powstało w 2011 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Jest to jedyna szkoła w Raciborzu, w której można zrealizować program nauki liceum ogólnokształcącego i zdać maturę, ale również otrzymać dyplom plastyka, bo oprócz zajęć ogólnokształcących uczniowie uczęszczają na zajęcia zawodowe (szczegóły w zakładce SPECJALNOŚĆ/SPECJALIZACJA).

Nasza młodzież zdobywa liczne nagrody w ogólnopolskich konkursach plastycznych, konkursach z historii sztuki (m. in. w Olimpiadzie Artystycznej), bierze udział w prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach oraz warsztatach.

Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu współpracuje z wieloma instytucjami, dzięki czemu uczniowie mają zapewnioną bogatą ofertę kształcenia na wysokim poziomie i możliwość brania udziału w rozmaitych wydarzeniach artystycznych, wycieczkach dydaktycznych, warsztatach plastycznych i muzealnych, plenerach, a także Międzynarodowych Tygodniach Sztuki Dzieci i Młodzieży w Niemczech. Miejsca, które odwiedziliśmy to między innymi Wiedeń, Drezno, Paryż, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk i wiele innych!

NASZE SUKCESY…
Nasi uczniowie mogą poszczycić się bardzo wysokimi wynikami w egzaminach maturalnych, licznymi sukcesami w olimpiadach przedmiotowych i różnych ogólnopolskich konkursach, wielu z nich zostaje także stypendystami Prezesa Rady Ministrów. Nasi absolwenci z powodzeniem prowadzą własne firmy fotograficzne i graficzne, kontynuują naukę między innymi na Akademiach Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w Warszawie, Krakowie czy Katowicach.

W Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu możesz realizować swoje pasje artystyczne na jednej z dwóch specjalności z przypisaną specjalizacją:

1. Fotografia i film (specjalność) – Fotografia artystyczna (specjalizacja).
  2. Techniki graficzne(specjalność) – Projektowanie graficzne (specjalizacja).

W pięcioletnim cyklu kształcenia uczniowie uczęszczają na następujące zajęcia zawodowe:

• Fotografia artystyczna na specjalności Fotografia i film,
  • Projektowanie graficzne na specjalności Techniki graficzne,
  • Podstawy projektowania,
  • Podstawy fotografii i filmu,
  • Projektowanie multimedialne,
  • Rysunek i malarstwo,
  • Rzeźba,
  • Historia sztuki.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu

ul. Kasprowicza 11, 47-400 Racibórz
TEL. 32 415 44 53

e-mail : [email protected]

Dla uczniów klas czwartych liceum sztuk plastycznych i klas trzecich dotychczasowego liceum plastycznego przeprowadza się badanie jakości kształcenia artystycznego tzw. przegląd plastyczny.

Przegląd jest obowiązkowy i obejmuje zadania z rysunku, malarstwa oraz rzeźby. Uczniowie realizują przegląd w macierzystej szkole plastycznej, a ich analiza i punktacja odbywa się centralnie w trybie i na zasadach szczegółowych określonych w Regulaminie Centrum Edukacji Artystycznej w sprawie ogólnopolskich przeglądów plastycznych.

Podczas przeglądu uczniowie rysują studium postaci w formacie 100×70 cm, malują studium martwej natury w formacie 70×50 cm i realizują zadanie z rzeźby na wybrany temat.

Więcej informacji na temat przeglądu plastycznego znajdziecie na stronie Centrum Edukacji Artystycznej.

PRZEGLĄD PLASTYCZNY NA STRONACH CEA

NASZE PRACOWNIE