WYSTAWA NA PŁOCIE! – nowoczesny Paryż w naszej szkole

A wszystko to za sprawą plenerowej wystawy fotografii poświęconej architekturze współczesnej i dziełom sztuki podparyskiej dzielnicy La Défense. Sprowadzenie ekspozycji jest wynikiem współpracy szkoły ze Starostwem Powiatowym. Francja w Zespole Szkół Ogólnokształcących to nie przypadek. ZSO nr 1 to dwie szkoły – I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza oraz Liceum Sztuk Plastycznych. Pierwsza z nich ma wieloletnie tradycje bliskich kontaktów z Francją w ramach międzynarodowych wymian. Młodsza ze szkół – LSP stawia sobie za cel wykształcenie wrażliwego na piękno absolwenta, więc poznawanie dzieł architektury najnowszej i kultury krajów europejskich jest jednym z obszarów koncepcji kształcenia artystycznego. Obchodzony w tym roku jubileusz X-lecia Liceum Sztuk Plastycznych jest okazją, by mieszkańcy Raciborza wraz z uczniami tej najmłodszej powiatowej szkoły wybrali się w podróż po Europie, do podparyskiej dzielnicy La Défense.

Wystawa plenerowa fotografii to ok. 100 zdjęć zaprezentowanych na 42 planszach o wymiarach 120 x 180 cm. Plansze posiadają opisy przedstawionych budynków, rzeźb i obiektów. Ekspozycja umieszczona jest na ogrodzeniu szkolnym od strony ul. Jana Kasprowicza i ul. Karola Miarki. Wcześniej była prezentowana, m.in., w Skierniewicach, Łukowie, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Mińsku Mazowieckim. Wystawę można oglądać do 21 listopada.

Kuratorką wystawy jest historyk sztuki Joanna Szefer, która zebrała najważniejsze wiadomości dotyczące prezentowanej na zdjęciach dzielnicy. Niech jej słowa będą dla nas przewodnikiem w tej wspólnej podróży nad Sekwanę.

W 2018 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodziła swoje sześćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrów biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje. Dzielnica położona jest na ponad 160 hektarach powierzchni, w tym 3 miliony metrów kwadratowych poświęcono na biura, szacunkowo pracuje w niej około 150 000 osób.
Nazwa dzielnicy pochodzi od rzeźby La Défense de Paris (Obrona Paryża), zainaugurowanej w 1883 r., autorstwa Louisa-Ernesta Barriasa, upamiętniającej żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej.

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.:  Cnitem 1958, architektów : Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total 1985, architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001, architektów: Peia i Saubota…. Najwyższym obecnie wieżowcem jest 225 metrowy, o 56 kondygnacjach, Tour First, Dacberta i Stenzela, o kształcie trójramiennej gwiazdy, wybudowany w 1974 r. i ponownie otwarty po przebudowie w 2011 r.  Najsławniejszy, jak dotychczas, obiekt La Défense to Wielki Łuk – La Grande Arche 1989, architektów: Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru i przechodzącej przez słynny, paryski Łuk Triumfalny na placu Gwiazdy.

La Défense, muzeum pod gołym niebem, wzbogaciła się z upływem czasu o zachwycające dzieła sztuki, rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. « Pająk » 1976 Caldera, « Kciuk » 1994 Césara, « Komin » 1995 Morettiego, « Podwójny totem » 1976 Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej, czy Selingera – żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.

Pierwszy projekt przekształcenia i rozbudowy dzielnicy wyszedł od prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, który w latach 2005 – 2006 był przewodniczącym EPAD’u, czyli Państwowego Urzędu ds. Zagospodarowania la Défense. Dzięki projektom przyszłościowym, które są istotnymi przykładami zrównoważonego budownictwa, m.in., wieżowcom Hermitage Plaza 320m Normana Fostera (2024), Tours Sisters 229m Christiana de Portzamparca (2022), wieżowca The Link 244m Philippe Chiambaretta (2025), La Défense  przybiera nowe, uwspółcześnione, oblicze.

Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, które w dalszym ciągu się rozbudowuje, jest doskonałym tematem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy – spacer ulicami Kasprowicza i Karola Miarki – może stać się inspiracją do zaplanowania podróży do Paryża albo przynajmniej ucieszy oczy przechodniów, którzy będą mogli – choć na chwilę – oderwać swoje myśli od codziennego pośpiechu…

Archiwa
%d bloggers like this: