Maraton pisania listów – Amnesty International

Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do akcji Amnesty International ,,Maraton pisania listów’‘. To największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Jednoczy siły ludzi z całego świata, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. W tym celu pisane są listy do decydentów, którzy mają konkretny wpływ na życie prześladowanych obrońców praw człowieka lub bezpośrednio do osób pokrzywdzonych, aby dodać im sił. W tym roku wskazano jedenaście historii. Nasze listy mogą wpłynąć na zmianę ich sytuacji życiowej. Wśród nich są m.in. Andrzej Poczobut dziennikarz polskiego pochodzenia skazany na osiem lat więzienia przez reżim Łukaszenki. Akcja była dla naszych uczniów okazją do przybliżenia tematyki praw człowieka. Pomogła również kształtować postawy prospołeczne. Zrealizowaliśmy kilka aktywności w celu popularyzacji maratonu:

  • na terenie szkoły pojawiły się plakaty i ulotki informacyjne,
  • został zrealizowany filmik zachęcający młodzież do wzięcia udziału w wydarzeniu,
  • 21 listopada br. Szkolny Klub Filmowy wyemitował film nawiązujący do tematyki praw człowieka pt. ,,Pływaczki”,
  • zajęcia w klasach dotyczące praw człowieka.

Punktem kulminacyjnym było pisanie listów. Maraton odbył się 1, 4 i 5 grudnia br. w auli szkolnej. Była również możliwość dołączenia do akcji pisania listów w dniu 29 listopada przed wieczorkiem poetyckim lub po nim.

Akcja to także odpowiedź na cele realizowanego przez naszą szkołę projektu Erasmus + “Woman can do it”.

E. Teodorowicz-Tomaszek
Wybierz kategorię

%d bloggers like this: