Plener fotograficzny szlakiem wież i platform widokowych „SILESIANKA”

Z inicjatywy Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry, a dokładnie Pani Darii Kardaczyńskiej uczniowie raciborskiego Liceum Sztuk Plastycznych ZSO 1 pod opieką mgr Agnieszki Orlik, mgr Justyny Reclik i dr Gabrieli Habrom-Rokosz uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej, łącząc przyjemność podróżowania luksusowym autokarem z plenerem fotograficznym, którego hasłem przewodnim było przysłowie: „Cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Trasa wycieczki wiodła szlakiem wież i platform widokowych „Silesianka” w Euroregionie Silesia. Program pilotażowego wyjazdu realizowany był w ramach działania kluczowego 6c INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2920. Jednym z celów wyjazdu była weryfikacja funkcjonalności stworzonego produktu turystycznego na podstawie opracowanej rodzinnej wycieczki polską częścią szlaku „Silesianka”.

Dzięki sprawnej organizacji wyjazdu udało się zrealizować pięć sesji fotograficznych w miejscach wybranych punktów widokowych na trasie pomiędzy Pogrzebieniem a Tworkowem. Wieża i platforma widokowa w Pogrzebieniu była pierwszym przystankiem na trasie, gdzie dzięki sprzyjającej pogodzie młodzież miała możliwość obserwować przez pryzmat obiektywów piękno rodzimego krajobrazu, zamykając w kadrze wybrane fragmenty skąpanego w promieniach słońca poranka. Następnym punktem na mapie wycieczki była Grabówka, gdzie młodzi pasjonaci fotografii z platformy widokowej mogli podziwiać zespół przyrodniczo-krajobrazowy obejmujący kompleks stawów hodowlanych Gospodarstwa Rybackiego „Wielikąt”, a także zobaczyć zabytkowy spichlerz oraz przydrożny pomnik przyrody. Półgodzinna sesja fotograficzna wzbogacona ciekawym opowiadaniem przewodnika zachęciła uczestników wycieczki do ponownych odwiedzi tego urokliwego zakątka.

Neogotycka Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim, zwana także wieżą romantyczną, powstała w latach 1867-1868 na terenie Starej Gminy Zamkowej – Grodziska stała się kolejnym źródłem inspiracji twórczej. Ze szczytu dwudziestometrowej baszty można było zobaczyć panoramę Wodzisławia tonącego w zieleni. Stamtąd trasa wycieczki wiodła w okolice Chałupek. Wieża widokowa na Granicznych Meandrach Odry w Zabełkowie pozwoliła spojrzeć uczestnikom fotograficznej wyprawy z lotu ptaka na wijącą się wśród soczystej zieleni znaną nam rzekę niczym wstęga. Z tej perspektywy zarówno koryto Odry z jej przybrzeżną roślinnością, jak i rozciągające się po horyzont pola i łąki przypominały bogato tkane dywany. 27-metrowa wieża, usytułowana nad brzegiem Odry pozwoliła młodzieży doświadczać, jak zmienia się krajobraz z punktu widzenia poszczególnych podestów na różnych wysokościach.

Gościniec nad Strumykiem” w Zabełkowie zapewnił godny odpoczynek zmęczonym wędrowcom, serwując smaczny obiad według regionalnych przepisów oraz wyśmienity deser. Ostatnim punktem w planie wycieczki przed powrotem do Raciborza był zamek w Tworkowie. Po tak wyśmienitym posiłku pokonanie wielu schodów wieży widokowej na Ruinach Zamku w Tworkowie było samą przyjemnością. Godzinny plener w tym miejscu pozwolił młodzieży na fotograficzne studium architektury zabytkowej od ogółu do szczegółów, czyli interesujących detali.

Uczestnicy tego, jakże interesującego pleneru objazdowego wrócili do Raciborza obdarowani pakietem materiałów promocyjnych, zachęcających do odwiedzenia kolejnych, ciekawych miejsc na szlaku „Silesianka”, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Materiał fotograficzny, który udało się zarejestrować posłuży promocji Euroregionu Silesia, działalności twórczej Liceum Sztuk Plastycznych ZSO nr 1 w Raciborzu, jak i samych autorów. Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do organizatora wycieczki – Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry, prosząc o kolejne tego rodzaju twórcze wyzwania.

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: