Lekcja muzealna klasy 3 LSP

14 marca klasa 3 Liceum Sztuk Plastycznych w ramach lekcji historii sztuki oraz rysunku i malarstwa udała się do raciborskiego muzeum. W przestrzeni wystawienniczej odbyła się lekcja składająca się z trzech części.

Pierwsza z nich dotyczyła ekspozycji prac autorstwa Leona Wyczółkowskiego. Na wystawie pokazano głównie grafiki oraz kilka akwarel słynnego polskiego artysty przełomu XIX/XX wieku. Oprowadzająca po wystawie p. Aleksandra Frydrychowicz przybliżyła uczniom postać Wyczółkowskiego, umieszczając jego twórczość w kontekście stylów tamtego okresu. 

Druga część muzealnego spotkania była poświęcona sztuce gotyckiej. Na przykładach dzieł z kolekcji muzeum oraz konstrukcji prezbiterium zostały omówione najważniejsze kwestie związane z architekturą, rzeźbą i malarstwem tego stylu.

Zakończenie zwiedzania muzealnych wystaw miało miejsce w przestrzeni prezentującej wycinanki dwóch ukraińskich artystek Julii Datchenko i Liubov Datchenko. Technika wycinanki kojarzona z dekoracyjną sztuką ludową została przez obie panie podniesiona do rangi pełnoprawnej dziedziny pozwalającej na przedstawienie autorskich wizji artystycznych.

Roman Szczasny

 

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: