PORTRET – między malarstwem a fotografią

 

 

     Knihovna Petra Bezruče w Opawie w okresie od 7 listopada do 31 grudnia 2022 prezentuje wystawę „PORTRET – między malarstwem a fotografią” przygotowaną z okazji jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej oraz twórczości artystycznej dr Gabrieli Habrom-Rokosz.

To odmienna w swym charakterze wystawa od zrealizowanych ponad 150 ekspozycji prac fotograficznych oraz kilku malarskich. To namiastka, zaledwie dotyk efektów pracy dydaktycznej, mająca na celu promocję młodych talentów. Z uwagi na zamiłowanie do dwóch dyscyplin sztuki: malarstwa i fotografii, tym razem na wystawie wieńczącej 40 lat pracy dydaktycznej, prezentowane są portrety wykonane techniką olejną na płótnie z lat wcześniejszych mojego autorstwa.

Prace malarskie prezentuje również mgr Karolina Lewosz – absolwentka PWSZ/ANS w Raciborzu kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie, aktualnie nauczycielka rysunku i malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych ZSO 1 w Raciborzu. Z kolei mgr Agnieszka Orlik FOTON – absolwentka Liceum Plastycznego w Raciborzu i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, aktualnie nauczycielka fotografii i multimediów w Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu przedstawia cyfrową fotografię wielkoformatową.

Ponadto w wystawie uczestniczą przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON: Zuzanna Sczyrba (Instytut Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, Agnieszka Gogolewska FOTON (absolwentka I LO w Raciborzu i kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ/ANS w Raciborzu) i Alicja Świerczyńska FOTON (absolwentka PWSZ/ANS w Raciborzu, kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych i Akademii Pedagogicznej w Krakowie) oraz Adam Rokosz OP – inicjator powołania do życia Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON  (absolwent I LO w Raciborzu oraz Uniwersytetu w Ratyzbonie i Wiedniu), a także uczennice klasy dyplomowej Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu: Dorota Miechówka i Anna Pypłacz.

Na wystawie prezentowane są również wielkoformatowe prace fotograficzne absolwentek Liceum Plastycznego ZSO1 w Raciborzu: Sabiny Czekały, Adama Kandory, Anny Kłos, Victorii Malcharek, Patrycji Parys, Julii Urbańczyk i Michaliny Żebrowskiej.

Chociaż fotografię uważam za jeden z najważniejszych i najbardziej przydatnych wynalazków, moim powołaniem jest bycie pedagogiem. Fotografia jest dla mnie formą wyzwolenia się z zamkniętego kręgu codzienności, przestrzenią przyjemnych doznań. Każdy efekt długotrwałej obserwacji – moim zdaniem – powinien przedstawiać harmonię własnych emocji w odniesieniu do obserwowanego motywu. Pojedynczy kadr nadaje zaledwie początek całemu procesowi pracy twórczej nad ulotnymi aberracjami każdego motywu, związanymi z wzrokową interpretacją całych cykli zdjęć rodzących się w ludzkim umyśle. Niekończąca się potrzeba wizualnego drążenia najróżniejszych tematów przypomina – w odczuciu obserwatora – nieraz próbę „malowania” za pośrednictwem aparatu fotograficznego swoistej filozofii, którą postrzegam w otaczającej mnie rzeczywistości. Ten charakterystycznych sposób fotograficznego przedstawiania, nawiązujący do malarstwa odsłania rąbek tajemnicy autorskiego warsztatu.

dr Gabriela Habrom-Rokosz

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: