Po sztukę do mroźnego Krakowa

9 stycznia uczniowie klas 2HB, 2MD oraz 3H, 3B i 3 LSP udali się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie wystaw w Muzeum Sztuk Współczesnej (MOCAK) rozpoczęło dzień pełen artystycznych wrażeń. Na wystawie „Malarstwo – złote medium sztuki” uczniowie analizowali wybrane obrazy. Zastanawiali się nad przekazem dzieł oraz opisywali środki plastyczne użyte przez artystów. Uczniowie obejrzeli również ekspozycje stałe w MOCAK-u.

Kolejną atrakcją tego mroźnego dnia był spacer po Kazimierzu. Na jego trasie znalazły się zabytki związane z żydowską przeszłością dzielnicy: ul. Szeroka, Synagoga Remuh z kirkutem, Plac Nowy i zaułek Schindlera. Wspomnienie żydowskiej społeczności przedwojennego Krakowa rozpoczęło się już na Placu Bohaterów Getta na Podgórzu, gdzie puste krzesła pomnika są wymownym znakiem symbolizującym dawnych mieszkańców Kazimierza.

Wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach pozwoliła na skonfrontowanie sztuki współczesnej z tą bardziej tradycyjną, pełną patosu i historycznych odniesień.

Marcello Baciarelli, Henryk Siemiradzki, Piotr Michałowski i Józef Chełmoński patronują czterem salom z obrazami i rzeźbami wykonanymi w różnych stylach sztuki tamtego czasu. Spektakularne dzieła mistrzów takie jak: „Hołd pruski” Jana Matejki, „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego, „Czwórka” Józefa Chełmońskiego swoją skalą i umiejętnościami warsztatowymi autorów pokazują kunszt i rozmach malarstwa XIX-wiecznego.

Wizytę w Krakowie zwieńczyła wizyta w Teatrze Starym, w którym grany był spektakl „Wróg Ludu” według dramatu Henryka Ibsena. Mimo iż dramat powstał 150 lat temu, to współczesne elementy scenograficzne i muzyczne oraz monolog głównego bohatera pokazują, jak uniwersalne zagadnienia zawarł w swej sztuce norweski dramatopisarz.

Roman Szczasny

 

 

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: