Ogólnopolski sukces Agnieszki Dziki

histsztuk_zaj.jpg

Agnieszka Dziki, uczennica 1 LO im. Jana Kasprowicza, zdobyła 7 miejsce i wyróżnienie w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej sekcji Plastyki (Historii Sztuki). Eliminacje centralne Olimpiady miały miejsce 27-29 marca 2012 w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Oprócz znajomości artystów i ich dzieł, Agnieszka musiała umieæ rozpoznawaæ style, opisywaæ rzuty budowli, dokonywaæ analizy i interpretacji formalno-ikonograficznej dzieł sztuki, orientowaæ sińę w ogólnej sytuacji historyczno-kulturowej danej epoki, a także biegle operowaæ terminologią z historii sztuki. Do olimpiady przygotowała Agnieszkńę mgr Katarzyna Kwiotek.

Wińęcej informacji znajduje sińę w dalszej czńęści newsa.

histsztuk_zaj.jpg
Agnieszka Dziki, uczennica 1 LO im. Jana Kasprowicza, zdobyła 7 miejsce i wyróżnienie w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej sekcji Plastyki (Historii Sztuki). Eliminacje centralne Olimpiady miały miejsce 27-29 marca 2012 w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Oprócz znajomości artystów i ich dzieł,Agnieszka musiała umieæ rozpoznawaæ style, opisywaæ rzuty budowli, dokonywaæ analizy i interpretacji formalno-ikonograficznej dzieł sztuki, orientowaæ sińę w ogólnej sytuacji historyczno-kulturowej danej epoki, a także biegle operowaæ terminologią z historii sztuki. Do olimpiady przygotowała Agnieszkńę mgr Katarzyna Kwiotek.
Pierwsza czńęśæ – pisemna, w której Agnieszka zdobyła najwińększą liczbńę punktów wśród wszystkich olimpijczyków – składała sińę z analizy porównawczej dwóch obrazów i rozwiązaniu testu z historii sztuki. Kolejna czńęśæ – ustna – polegała na odpowiedzi na dowolne zadawane przez Komisjńę pytania dotyczące sztuki od antyku po wiek XXI, i prezentacji tematu własnego, na który raciborzanka wybrała „Symbolikńę w malarstwie niderlandzkim XV-XVI wieku”.
Sukces Agnieszki jest tym wińększy, iż historia sztuki nie jest obowiązkowym przedmiotem w szkole (uczą sińę jej jedynie uczniowie Liceum Plastycznego), w związku z czym Olimpiada Artystyczna zaliczana jest do jednej z najtrudniejszych, a Agnieszka Dziki do ogólnopolskiego finału zakwalifikowała sińę już po raz drugi – w 2011 roku otrzymała tytuł Finalisty.
Oprócz znajomości artystów (architektów, malarzy, grafików, rzeźbiarzy) i ich dzieł, Agnieszka musiała umieæ rozpoznawaæ style, opisywaæ rzuty budowli, dokonywaæ analizy i interpretacji formalno-ikonograficznej dzieł sztuki, orientowaæ sińę w ogólnej sytuacji historyczno-kulturowej danej epoki, a także biegle operowaæ terminologią z historii sztuki. Do olimpiady przygotowała Agnieszkńę mgr Katarzyna Kwiotek.

histsztuk.jpg
Wybierz kategorię

%d bloggers like this: