Tradycyjne trzy dni w Warszawie

Obrazy newsów: warszawa_2015_1.jpg Maturzyści klasy humanistycznej oraz zainteresowani uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Raciborzu, jak co roku wybrali sińę na trzydniową wycieczkńę podsumowującą wiedzńę z zakresu historii i WOSu do Warszawy. Wyruszyli w kierunku stolicy w środńę, 8 kwietnia o świcie. Szczgółowa relacja w rozwinińęciu newsa. 
Obrazy newsów: warszawa_2015_1.jpg Maturzyści klasy humanistycznej oraz zainteresowani uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Raciborzu, jak co roku wybrali sińę na trzydniową wycieczkńę podsumowującą wiedzńę z zakresu historii i WOSu do Warszawy. Wyruszyli w kierunku stolicy w środńę, 8 kwietnia o świcie.

Po sprawnym zakwaterowaniu w samym centrum miasta, zaczńęli zwiedzanie od ulicy Marszałkowskiej i zmierzali w kierunku Placu Konstytucji. Po przejściu przez Plac Zbawiciela dotarli do Politechniki Warszawskiej, której celem  wizyty była jej Aula. Nastńępnymi punktami wycieczki był Plac Unii Lubelskiej, znana wszystkim z „Kamieni na szaniec” Aleja Szucha, na której znajdują sińę niezwykle ważne instytucje m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Nuncjatura, a także Trybunał Konstytucyjny. Po spacerze w Łazienkach na uczniów czekała najwińększa atrakcja pierwszego dnia wycieczki, czyli wizyta w „Trójce” 3. Programie Polskiego Radia i spotkanie z redaktorem Arkadiuszem Ekiertem, który jest absolwentem LO1. Ostatnimi elementami programu na środńę była Agrykola i Pomnik Jana III Sobieskiego. Po powrocie z miasta był czas na odpoczynek przed kolejnym pełnym planów dniem, który dla uczniów zaczął sińę już o 7:30. 

Czwartkowe zwiedzanie Warszawy zaczńęli od Parku Traugutta, który jest miejscem śmierci dyktatora Powstania Styczniowego. Nastńępnie udali sińę w kierunku Cytadeli. Kamiennymi schodkami dotarli na Stare Miasto, zwiedzając Plac Zamkowy, Rynek i Krakowskie Przedmieście. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, gdzie można było zobaczyæ m.in. autentyczny Okrągły Stół. Nowy świat, czyli Uniwersytet Warszawski, a nastńępnie jego biblioteka z pińęknymi, kwitnącymi powoli ogrodami na dachu z widokiem na panoramńę Pragi, poprzedzały zwiedzanie TVP, gdzie spotkaæ można było mnóstwo znanych z mediów osób oraz poznaæ od kulis pracńę w telewizji. Nie był to koniec czwartkowych wrażeń. Po wizycie w TVP uczniowie odwiedzili grób błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który znajduje sińę przy kościele św. Stanisława Kostki na ¯oliborzu. W tak pińękną pogodńę nie można było oprzeæ sińę wieczornemu spacerowi po Warszawie na zakończenie dnia. 

Ostatni dzień wycieczki był równie interesujący jak poprzednie. O tej samej porze co dnia poprzedniego, uczniowie udali sińę na Plac Józefa Piłsudzkiego, znajdującego sińę niedaleko Ogrodów Saskich, z których już bezpośrednio przeszli pod Grób Nieznanego ¯ołnierza. Zwiedzanie Teatru Wielkiego było o tyle nietypowe, że uczniowie mieli możliwośæ zajrzeæ we wszystkie zakamarki Opery Narodowej. Poznaæ jej wszystkie pracownie, a także sposób jej funkcjonowania. Jak co roku wycieczka odwiedziła również Sejm RP, gdzie pod swoje skrzydła całą grupńę wziął poseł Henryk Siedlaczek. Ze wzglńędu na 5. Rocznicńę katastrofy Smoleńskiej, w Sejmie można było spotkaæ najważniejszych polityków. Sąd Najwyższy był kolejnym punktem programu. Uczniowie po zwiedzeniu tego niezwykłego budynku i jego ogrodu, udali sińę do Muzeum Powstania Warszawskiego, które wywarło ogromne wrażenie. Nastńępnie uczniowie udali sińę na Powązki, gdzie oddali hołd zasłużonym. Ważnym miejscem, które zwiedzili była też Łączka, czyli miejsce pogrzebania ¯ołnierzy Wyklńętych. Trzydniowa wycieczka do stolicy klas humanistycznych jest już szkolną tradycją. Niezmiennie od lat jej organizacją zajmujńę sińę Pan Profesor Krystian Łyczek, a opieką i pomocą absolwenci liceum. W tym roku była to Daniela Kretek, Natalia Tokaryczyk i gościnnie Michał Woś. 

Obrazy newsów: warszawa_2015_2.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_3.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_4.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_5.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_6.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_7.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_8.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_9.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_11.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_14.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_17.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_19.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_20.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015_22.jpg

Obrazy newsów: warszawa_2015.jpg


Wybierz kategorię

%d bloggers like this: