Wieczorek poetycki „U Kasprowicza”

 

Po trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią i zeszłorocznym remontem auli, do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu wrócił wieczorek poetycki. To niezwykle klimatyczne spotkanie odbyło się w piątek 25 listopada 2022 r o godz. 17.00.

Już od samego wejścia przybyłych Gości witały wiesze poetów w pięknej graficznej oprawie na sztalugach. Aula natomiast rozbłysła dziesiątkami światełek i płomieni lampionów, ustawionych na stolikach przykrytych białymi obrusami – wszystko to stworzyło sympatyczną kawiarnianą atmosferę.

Poetą pierwszoplanowym spotkania był pan dr Jacek Molęda – nasz anglista, tłumacz, a także wykładowca raciborskiej Akademii Nauk Stosowanych. Uczestnik wszystkich dotychczasowych spotkań z poezją, a także patron szkolnych adeptów sztuki słowa. Swoje wiersze zaprezentowały dwie debiutujące uczennice: Ewa Kacprowicz z klasy 4Mp oraz Marta Klejny z 1LSP. Dołączyła do nich nasza absolwentka – Alicja Fluder, która wcześniej jako uczennica kilkakrotnie brała udział w wieczorkach.

Wiersze przeplatane były nastrojową muzyką i śpiewem niezwykle utalentowanych artystów: Sandra Czuraj z klasy 4Hp zaśpiewała dwie piękne piosenki, jedna z nich była w pełni autorska. Tradycyjnie wystąpił także nasz nauczycielski duet: pani Ewa Pytel, która zaśpiewała nostalgiczną pieśń, przygrywając sobie na gitarze, na skrzypcach towarzyszyła jej pani Katarzyna Kwiotek-Ostapowicz.

Nad nagłośnieniem i prezentacją multimedialną czuwali: Alexaner Affa, Piotr Martzinek i Maria Zembaty, których do tej odpowiedzialnej funkcji przygotował pan Andrzej Widota.

Zaangażowanych w powstanie uroczystości było wielu uczniów i nauczycieli, dzięki którym w auli pachniało kawą i domowym ciastem. Gości częstowały następujące uczennice: Łucja Pytel, Karolina Szymiczek, Ania Durka, Weronika Krasek, Kasia Kubala, Angelika Czerner, Maja Krężlewska i Paulina Kampka – czuwała nad nimi opiekunka SU pani Sybilla Weleda-Krężlewska, której z pomocą przyszły panie Agnieszka Bedrunka-Ignac i Katarzyna Koczy.

Przed wieczorkiem powstał plakat i zaproszenia – to zasługa pani Anny Rozłuckiej-Jankowskiej. Graficznym opracowaniem wierszy i umieszczeniem ich na sztalugach zajęli się pani Urszula Majewska, pani Agnieszka Białas oraz pan Roman Szczasny. Prezentacja multimedialna została przygotowana przez panią Małgorzatę Grzeszek-Kuligę.

I wreszcie uwiecznienie wydarzenia w fotograficznych kadrach zawdzięczamy niezastąpionej pani Gabrieli Habrom-Rokosz. Dzięki jej fotorelacji nasz wieczór pozostanie na długo w pamięci i wspomnieniach…

Wkrótce, za sprawą pani Bogumiły Jankowskiej, artykuł i zdjęcia pojawią się na stronie szkolnego magazynu Ad operam!

Wieczorek poetycki swoją obecnością uświetnili znakomici goście, wśród nich pan wicestarosta Marek Kurpis, wiceprezes TMZR pani Aleksandra Jańska wraz z poetką Jadwigą Wojnowską oraz Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie i Absolwenci, wszyscy to serdeczni Przyjaciele Poezji.

Na zakończenie spotkania pani dyrektor Marzena Kacprowicz podziękowała wszystkim artystom, a organizatorki spotkania wręczyły im pamiątkowe dyplomy, płyty i kwiaty.

Po duchowej uczcie uczestnicy spotkania jeszcze długo gawędzili przy stolikach, nie śpieszyli się z powrotem do domów, ten sympatyczny nastrój nie pozwalał się przecież szybko rozstać.

 

Za udział w naszej kameralnej i bardzo pożądanej uroczystości serdecznie dziękują organizatorki i reżyserki  wieczorku poetyckiego „U Kasprowicza”

Joanna Gizowska-Kurek i Grażyna Strózik

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: