Uczniowie klasy 2 MD w Muzeum w Raciborzu

We wtorek, 16 kwietnia, uczniowie klasy 2 MD naszej szkoły mieli niezwykłą okazję zgłębić tajemnice starożytnego Egiptu podczas wizyty w Muzeum w Raciborzu. To wyjątkowe spotkanie edukacyjne odbyło się na bazie wystaw stałych muzeum, które słynie z posiadania jednej z nielicznych ekspozycji na Śląsku poświęconej Starożytnemu Egiptowi. Centralnym punktem wizyty była ekspozycja mumii Egipcjanki Dżed-Amonet-ius-anch, która żyła około 945-715 przed Chrystusem. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się zarówno mumii, jak i jej kartonażowi oraz dwóm antropoidalnym sarkofagom, które pochodzą z Teb i zostały przewiezione do Europy w XIX wieku przez barona Anzelma von Rotschild. Ekspozycja została wzbogacona o kanopskie urny z okresu XI – VII wieku przed Chrystusem oraz o portret przeżyciowy Dżed-Amonet-ius-anch, wykonany przez dr A. Czubaka z Instytutu Kryminalistyki Sądowej w Krakowie. Wnętrze muzeum, imitujące komorę grobową, stworzyło niepowtarzalny klimat, który przeniósł uczestników w czasie do starożytnego Egiptu. W trakcie lekcji muzealnej nasi uczniowie dowiedzieli się nie tylko o aspektach kultury i obrzędów pogrzebowych starożytnych Egipcjan, ale również o metodach konserwacji i nowoczesnych badaniach zabytków. Ta wycieczka edukacyjna była nie tylko okazją do nauki, ale także inspiracją do dalszego odkrywania tajemnic przeszłości.

S. Kubiak

 

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: