Mobilność wirtualna w projekcie Erasmus+ “Woman can do it”

Projekt Erasmus+ “Woman can do it” realizowany przez naszą szkołę od początku tego roku szkolnego nabrał tempa. W marcu br. miało miejsce pierwsze spotkanie grup młodzieży z Turcji i Grecji w Raciborzu, a miesiąc później, w dniach 16-19.04.2024 r. odbyło się drugie – wirtualne – spotkanie robocze, koordynowane przez szkołę w Turcji.

Dzięki nowoczesnym technologiom oraz świetnemu wyposażeniu TIK pracowni ZSO nr 1 w Raciborzu,  ponad trzydziestu uczestników projektu z Istambułu, Aten i Raciborza zrealizowało kolejne cztery zadania. W swoich badaniach skupili się na porównaniu i ewolucji strojów kobiecych XX wieku w kulturze islamu, prawosławia i katolicyzmu, zaprezentowaniu sylwetek silnych kobiet z dziedziny nauki, sportu, literatury, muzyki, sztuki oraz polityki. Przeprowadzili wywiady z kobietami reprezentującymi różne pokolenia i sfery życia społecznego w swoich krajach w celu poznania problemów z jakimi kobiety na co dzień muszą się mierzyć. W końcu wzięli udział w konferencji z Panią Aydan Baktır, ekspertem ds. praw kobiet w tureckiej organizacji pozarządowej Liber Culture and Art Association.

Druga mobilność projektu zamyka pierwszy rok trójstronnej współpracy. Ale już dziś wiemy jak wiele ten ważny dla demokracji projekt dał naszym uczniom: co raz lepiej mówią po angielsku, świetnie prezentują się w wystąpieniach publicznych, potrafią wykorzystywać nowe technologie do badań, a wspólna praca wzmocniła integrację rówieśniczych grup projektowych. Po wakacjach letnich czekają na nas kolejne wyzwania, w tym dwa wyjazdy zagraniczne do szkół partnerskich w Atenach i Istambule.

 
Małgorzata Sokołowska

 

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: