Wykład dla "Plastyka"

Obrazy newsów: wyklad_plastyk_kozina.jpg

Uczniowie raciborskiego Liceum Plastycznego są przyzwyczajeni do tego, że ich lekcje bardzo czńęsto odbywają sińę poza murami szkoły. Kreatywnośæ, niebanalnośæ i oryginalnośæ to nie tylko epitety, którymi można określiæ ucznia raciborskiego „plastyka”, ale także cechy przeprowadzanych tam lekcji. Plenery, warsztaty, lekcje muzealne – słowem tworzenie, zwiedzanie i odkrywanie – to znak rozpoznawczy raciborskiego Liceum Plastycznego, którego uczniowie po raz kolejny mieli możliwośæ uczestniczenia w nietypowej lekcji. W czwartek, 12 maja 2016 roku, uczniowie raciborskiej szkoły artystycznej pod opieką pani Katarzyny Kwiotek oraz pana Damiana Krńężlewskiego, mieli przyjemnośæ uczestniczenia w Raciborskim Centrum Informacji w niesztampowej lekcji historii sztuki –  niezwykle interesującym wykładzie „śląskie zamki i pałace”, który wygłosiła prof. dr hab. Irma Kozina, na co dzień wykładowca w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu śląskiego, ceniona badaczka dziejów oraz zabytków śląska. Wińęcej w rozwinińęciu newsa.

Obrazy newsów: wyklad_plastyk_kozina.jpg

Uczniowie raciborskiego Liceum Plastycznego są przyzwyczajeni do tego, że ich lekcje bardzo czńęsto odbywają sińę poza murami szkoły. Kreatywnośæ, niebanalnośæ i oryginalnośæ to nie tylko epitety, którymi można określiæ ucznia raciborskiego „plastyka”, ale także cechy przeprowadzanych tam lekcji. Plenery, warsztaty, lekcje muzealne – słowem tworzenie, zwiedzanie i odkrywanie – to znak rozpoznawczy raciborskiego Liceum Plastycznego, którego uczniowie po raz kolejny mieli możliwośæ uczestniczenia w nietypowej lekcji. W czwartek, 12 maja 2016 roku, uczniowie raciborskiej szkoły artystycznej pod opieką pani Katarzyny Kwiotek oraz pana Damiana Krńężlewskiego, mieli przyjemnośæ uczestniczenia w Raciborskim Centrum Informacji w niesztampowej lekcji historii sztuki –  niezwykle interesującym wykładzie „śląskie zamki i pałace”, który wygłosiła prof. dr hab. Irma Kozina, na co dzień wykładowca w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu śląskiego, ceniona badaczka dziejów oraz zabytków śląska.

Profesor Irma Kozina jest nie tylko wybitnym historykiem sztuki, autorką licznych książek i artykułów naukowych, takich jak choæby „Pałace i zamki na pruskim Górnym śląsku w latach 1850-1914” czy „Ikony designu województwa śląskiego”, organizatorką licznych konferencji, ale także gościem audycji w Polskim Radiu Katowice „Historia jednego obrazu”, gdzie w frapujący sposób opowiada zarówno o tych znanych, jak i mniej znanych, ale zawsze wyjątkowych dziełach sztuki.

Podczas dzisiejszego wykładu prof. Irma Kozina ukazała dzieje zamków i pałaców na Górnym śląsku, a także odpowiadała na pytania dotyczące rewitalizacji obiektów zabytkowych. Nie zabrakło również anegdot z życia fascynujących postaci, takich jak choæby na temat związanej zarówno z Paryżem, jak i pobliskim świerklańcem, markizy de Paiva, która stała sińę pierwowzorem bohaterki „Nany” Emila Zoli.

Wykład został zorganizowany specjalnie dla uczniów raciborskiego Liceum Plastycznego przez Raciborskie Centrum Kultury, z którym Liceum Plastyczne intensywnie współpracuje. Koordynatorem przedsińęwzińęcia była pani Maria Olejarnik. Nastńępnym wspólnym wydarzeniem bńędzie plener, zapowiedziany dziś przez panią dyrektor RCK, dr Joannńę Maksym-Benczew, który odbńędzie sińę 30 maja. Tymczasem zapraszamy do zobaczenia prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Liceum Plastycznego, które można oglądaæ na wystawie w Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Obrazy newsów: wyklad_kozina_1.jpg

Archiwa
%d bloggers like this: