Muzeum w Liceum

23 kwietnia, w samo południe, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy Muzeum w Liceum”. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Starosta Powiatu Raciborskiego – Pan Marek Kurpis, dyrekcja szkoły – Pani Marzena Kacprowicz, Pani Grażyna Strózik i Pani Beata Paduch oraz przedstawiciele lokalnych mediów – Raciborskiej Telewizji Kablowej, portali: NaszRaciborz.pl, Nowiny.pl, Radia Vanessa.

Dzięki Fundacji Promocji Sztuki „Niezła Sztuka” nasza szkoła pozyskała ekspozycję edukacyjną, składającą się z wysokiej jakości wydruków obrazów 10 polskich artystów. Na każdym wydruku został umieszczony kod QR, który prowadzi do biografii danego artysty, umieszczonej online.

Za pomocą smartfona można zeskanować z wydruków kod QR i zapoznać się z życiorysem uznanych artystów, takich jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Witkacy, Olga Boznańska, Aleksander Gierymski, Tadeusz Makowski, Anna Bilińska, Józef Chełmoński, Konrad Krzyżanowski i Władysław Podkowiński.

W role artystów wcielili się wspaniali polscy aktorzy i muzycy. Do dyspozycji mamy 10 biografii czytanych przez między innymi: Joannę Trzepiecińską, Bartłomieja TopęMacieja Stuhra, Danutę Stenkę, Jerzego Stuhra, Tomasza Kota. Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie, które udostępniło wysokiej jakości zdjęcia dzieł sztuki do wydruków.

Na bazie projektu „Muzeum w Liceum” koordynatorki Anna Rozłucka – Jankowska oraz Joanna Gizowska- Kurek stworzyły innowację pedagogiczną skierowaną do uczniów klas 2HB (profil humanistyczny), 2J i 3LSP. Nowatorstwo polega na położeniu nacisku na pracę metodami aktywnymi, atrakcyjnymi dla uczniów.

A. Rozłucka – Jankowska

Autorkami zdjęć są uczennice klasy 4 LSP – Luiza Pordzik i Julia Wyźnikiewicz.

Linki do relacji w mediach:

RTK: https://youtu.be/6-Yu6pibPsE?si=Lqd4YeG1a8M8Alon

Nowiny: https://tiny.pl/dwlms

Nasz Racibórz: https://tiny.pl/dwlmv

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: