Wymiana polsko – francuska

francja_zajwym.jpg

Od ponad 20 lat nasze liceum współpracuje z francuską szkołą mieszczącą sińę w niewielkiej miejscowości La Souterraine, w regionie Francji centralnej – Limousin. W tym roku 24 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami: panią Joanną Kazimierczak, panem Stanisławem Wojdałą oraz panem Leszkiem Radajem (niestety tym razem bez pani Małgorzaty Sokołowskiej), uczestniczyło w wymianie polsko-francuskiej.

Szczegóły oraz link do galerii znajdują sińę w dalszej czńęści newsa. 

francja_zajwym.jpg

Od ponad 20 lat nasze liceum współpracuje z francuską szkołą mieszczącą sińę w niewielkiej miejscowości La Souterraine, w regionie Francji centralnej – Limousin. W tym roku 24 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami: panią Joanną Kazimierczak, panem Stanisławem Wojdałą oraz panem Leszkiem Radajem (niestety tym razem bez pani Małgorzaty Sokołowskiej), uczestniczyło w wymianie polsko-francuskiej.

Szczegóły oraz link do galerii znajdują sińę w dalszej czńęści newsa. 


 

4 kwietnia 2013 roku wyjechaliśmy spod naszej szkoły prosto do Niemiec, gdzie, dzińęki uprzejmości Urzńędu Miasta i szkoły Gotthard-Muller-Schule w Filderstadt, spńędziliśmy noc na sali gimnastycznej. Nocleg poprzedziło darmowe wejście do nowoczesnego akwaparku Fildorado. Nastńępnego dnia, rankiem Niemcy poczńęstowali nas pysznym śniadaniem, zrobiliśmy kanapki na drogńę i ruszyliśmy w długą drogńę. Kolejne dziewińęæ godzin nie było jednak nudnym dniem w autokarze.

Wysiadając z autokaru w La Souterraine, czekali już na nas nasi korespondenci. Przywitali nas ciepło i zaprosili na poczńęstunek w szkole, po którym od razu pojechaliśmy do swoich francuskich domów. Cały weekend spńędziliśmy z “naszymi” rodzinami poznając zwyczaje francuskie. W poniedziałek po raz drugi odwiedziliśmy szkołńę, gdzie tym razem poczńęstowano nas śniadaniem i obiadem na szkolnej stołówce. Jednym z najciekawszych dla nas dni był wtorek. Tego dnia zwiedziliśmy muzeum George Sand i Fryderyka Chopina w Nohant. Nastńępnego dnia pojechaliśmy do Limoges – stolicy regionu Limousin, gdzie mińędzy innymi odwiedziliśmy Liceum Gastronomiczne. Jego uczniowie – nasi rówieśnicy obsługiwali nas i czńęstowali przygotowanymi przez siebie daniami. Nie każdy odważył sińę zjeśæ małże czy inną, nieznaną nam potrawńę. W czwartek odwiedziliśmy PARY¯, który wińększośæ z nas zna tylko z filmów. Byliśmy na Wieży Eiffla, płynńęliśmy statkiem po Sekwanie, jechaliśmy metrem, widzieliśmy szklane piramidy Luwru, katedrńę Notre Dame oraz podziwialiśmy wiele innych paryskich zabytków. Po mńęczącym, ale jakże fascynującym dniu, w piątek czekał nas kolejny fizyczny wysiłek – wspinaczka. Po wyczynach czekało nas ostatnie spotkanie z korespondentami i rodzinami francuskimi. Pożegnaliśmy sińę ze łzami w oczach.

Dnia 14 kwietnia wróciliśmy do Raciborza. Spńędziliśmy naprawdńę wspaniałe 10 dni ze sobą, byliśmy tak zaabsorbowani, że nie mieliśmy czasu nawet na tńęsknotńę, podszlifowaliśmy jńęzyk francuski i angielski, poznaliśmy kulturńę francuską, życie codzienne Francuzów, mieliśmy okazjńę spróbowaæ nowych rzeczy, przede wszystkim ich jedzenia m.in. ślimaków, żab czy przeróżnych owoców morza. Wszystko to możecie zobaczyæ na zdjńęciach z naszej podróży, które są tylko namiastką tego co przeżyliśmy we Francji.

Gorąco polecam wzińęcie udziału w wymianie polsko-francuskiej w roku 2015. A za rok bńędziecie mieli okazjńę poznaæ naszych korespondentów 😉

Serdecznie dzińękujemy wszystkim organizatorom wymiany, naszym nauczycielom, którzy przygotowali ten wyjazd, nauczycielom francuskim, którzy organizowali wycieczki po Francji i przede wszystkim dzińękujemy naszym rodzinom francuskim oraz naszym korespondentom za te 7 dni spńędzone w ich domach. Jeszcze raz MERCI BEAUCOUP!

Angelika Laskowska, kl. II FN

 

Galeria zdjńęæ
kliknij powyżej

 

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: