Piknik francuski

Uczniowie na co dzień uczący się języka francuskiego w naszej szkole mieli okazję uczestniczyć w środę 14 czerwca w pikniku francuskim. Okazji do spotkania przy francuskiej muzyce i pysznościach było kilka.

Pierwszą z nich był sukces najmłodszej z naszych klas francuskojęzycznych – 1J, która zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie “Défis de la Francophonie” zorganizowanym przez Instytut Francuski w Polsce. Z rąk dyrektora szkoły p. Marzeny Kacprowicz i opiekuna konkursu p. Ewy Urbińskiej zwycięska drużyna odebrała pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów.

Drugą z okazji był sukces 13 uczniów z klas 2JM, 2JW, 2H, podopiecznych romanistki p. Małgorzaty Sokołowskiej, realizujących naukę języka francuskiego z przygotowaniem do egzaminów certyfikacyjnych DELF. Zimą 2023 r. przystąpili do pierwszego z egzaminu na poziomie A1, a w trakcie pikniku odebrali z dumą certyfikaty wydane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Francji.

Na koniec spotkania zebrani w auli szkolnej zobaczyli jak językiem francuskim i filmem potrafią bawić się nasi uczniowie. W etiudzie w reżyserii Anny Kazimierczak (4MDp) “Dans un café à ParisJagoda Lichtarowicz (3LSP), Maria Kazimierczak (4M), Alena Surma (4Hp) i Dominika Ściepura (4Mp) przeniosły nas w świat francuskiej kawiarenki, opowiadając o swoich pomysłach na życie we Francji. W drugim z filmów, zrealizowanym przez Jagodę Lichtarowicz, zobaczyliśmy piękną historię kina francuskiego. Do swojego pomysłu uczennica klasy 3 LSP zaangażowała swoje koleżanki: Natalię Linde, Dorotę Manderę, Darię Wyglendę oraz Weronikę Rygielską.

Piknik zakończyło francuskie śniadanie, na którym nie zabrakło bretońskiego masła, francuskich konfitur oraz pysznego pieczywa: rogalików, bagietek i brioszek. Poczęstunek był nagrodą sfinansowaną przez Instytut Francuski w Polsce oraz Radę Rodziców szkoły.