Joanna Brzenczka i Aleksandra Kaptur laureatkami konkursów literackich

Dwie uczennice klasy II J – Joanna Brzenczka i Aleksandra Kaptur, znalazły się wśród nagrodzonych w XVII Ogólnopolskim Konkursie „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego” organizowanym przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Jury zdecydowało się przyznać Asi główną nagrodę – Gęsie Pióro, a Oli wyróżnienie honorowe.

Konkurs polega na formalnym lub literackim opisie obrazu pochodzącego ze zbiorów muzeum. Obie nasze uczennice, pisząc opowiadania, wybrały drugą kategorię.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Muzeum Górnośląskiego, gdzie znajduje się lista laureatów oraz krótkie wypowiedzi organizatorek konkursu, w których podkreśla się bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu.

Główną nagrodą, która otrzymała Asia, jest statuetka Gęsiego Pióra. Co roku konkursowi towarzyszy publikacja z nagrodzonymi tekstami, która dla młodych literatów jest równie ważną formą nagrody. Dostępna jest ona także w formie elektronicznej, więc zachęcamy do przeczytania zwycięskiego opowiadania.

Poniżej zamieszczamy uzasadnienie wyboru pracy Asi autorstwa prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – dr hab. Anny Gomuły umieszczone w pokonkursowej publikacji:

W tym roku w związku z obostrzeniami epidemicznymi nie odbyła się w Muzeum Górnośląskim gala wręczenia nagród. Statuetkę oraz publikację przesłano do szkoły, gdzie dziewczyny odebrały je wraz z podziękowaniami i gratulacjami z rąk p. Dyrektor.

To nie koniec nagród dla Asi Brzenczki, co potwierdzają wyniki konkursu literackiego “Petarda”. Konkurs został zorganizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum. Podzielony był na dwie kategorie. Asia wybrała drugą- esej/ felieton. Nagrody zostały przyznane bez miejsc, ale jako nagrody równorzędne lub wyróżnienia. Esej naszej uczennicy został nagrodzony i będzie opublikowany na stronie teatru. Podsumowanie konkursu znajdziecie na stronie Teatru. Jej tekst zostanie również wzięty pod uwagę przy tworzeniu spektaklu dla młodzieży.

Więcej o Asi Brzenczce już niedługo…